W Stalowej Woli uczczono 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

W Stalowej Woli uczczono 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino [zdjęcia]

0

Uroczystą mszą św. połączoną z krótkim koncertem pieśni wojskowych w kościele pw. Źródła Miłosierdzia Bożego w Stalowej Woli uczczono 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

18 maja 1944 r. o godz. 12 na ruinach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech w pobliżu umieszczonego wcześniej biało-czerwonego sztandaru odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy 2 Korpusu gen. Andersa.

W minioną niedzielę tuż po godz. 12 hejnał mariacki zabrzmiał w stalowowolskim kościele pw. Źródła Miłosierdzia Bożego, rozpoczynając uroczystości związane z 78. rocznicą zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Bitwy, która umożliwiło jednostkom armii brytyjskiej wejście w dolinę rzeki Liri bez obawy, że jej północne skrzydło może zostać zaatakowane przez Niemców z rejonu masywu Monte Cassino. W wyniku udanej operacji wojskowej 2 Korpus przerwał w swoim pasie dwie linie obronne Niemców: „Linię Gustawa” i „Linię Hitlera”.

W uroczystym nabożeństwie, które poprowadził ks. prałat Jan Kozioł uczestniczyła m.in. senator Janina Sagatowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Stanisław Sobieraj, dowódcy jednostek wojskowych z Garnizonu Nisko wraz z pocztami sztandarowymi 16 Tczewskiego Batalionu Saperów i 3 Batalionu Inżynieryjnego, a także poczty sztandarowe kilkunastu miejscowych szkół i proporce drużyn harcerskich. Byli przedstawiciele organizacji patriotycznych, mieszkańcy miasta.

Zanim rozpoczęła się msza św. organizator uroczystości Józef Podsiadło, syn żołnierza 2 Korpusu i uczestnika bitwy, powitał gości, po czym zabrzmiały „Czerwone maki na Monte Cassino” w wykonaniu chóru „Pałacyk Michla” i Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z MDK w Stalowej Woli pod batutą Edwarda Choroszko (po nabożeństwie oba zespoły dały krótki koncert pieśni wojskowych).

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową 2 Korpusu gen. Andersa w kościele pw. św. Floriana. Fot. P. Niemiec.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.