W Tarnobrzegu koordynują działania w sprawie ASF [zdjęcia]

0
Showing 1 of 7

W Tarnobrzegu zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Powodem spotkania było potwierdzenie wirusa ASF, afrykańskiego pomoru świń, u padłego dzika. Przyjęto plan najbliższych działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Niewykluczone, że w poszukiwania padłych dzików zostaną włączone siły zbrojne.

CZYTAJ TAKŻE:

ASF w Tarnobrzegu oficjalnie potwierdzony!

W posiedzeniu zespołu wzięli udział powiatowi lekarze weterynarii z Tarnobrzega i Sandomierza, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Tarnobrzegu, przedstawiciele policji, straży miejskiej, straży pożarnej i służb miejskich odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście.

W najbliższych dniach w rejonie Tarnobrzega odbędą się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania padłych dzików. Możliwe, że zaangażowani w nie zostaną żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Prawdopodobnie dojdzie również do sanitarnych odstrzałów dzików. Spotkanie służb sanitarnych z myśliwymi przewidziane jest na piątek 21 lutego. Dalsze działania służb uzależnione będą od sytuacji, która zmienia się dynamicznie.

ASF nie jest groźny dla ludzi. Człowiek natomiast jest główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa, przenosząc go na ubraniu, butach, itp. Dlatego, jak podkreślali specjaliści, tak ważne jest zachowanie podstawowych zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno ludzi, który natkną się na padłe dziki, spacerowiczów odwiedzających las, myśliwych przeprowadzających polowania i odstrzały, jak i hodowców trzody chlewnej. Tych ostatnich jest w granicach administracyjnych Tarnobrzega niewielu.

– Mamy pięć stad, liczących w sumie 48 sztuk trzody chlewnej – mówi Przemysław Rawski, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Tarnobrzegu.

O znalezieniu na terenie miasta 11 padłych dzików i potwierdzeniu występowania wirusa ASF powiadomiono służby weterynaryjne z okolicznych powiatów. Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Rzeszowie zapowiedział na 24 lutego zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Fot. materiały UM w Tarnobrzegu

Showing 1 of 7
Share.

Comments are closed.