W Tarnobrzegu ruszył kurs języka polskiego dla uchodźców. Zainteresowanie okazało się bardzo duże - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

W Tarnobrzegu ruszył kurs języka polskiego dla uchodźców. Zainteresowanie okazało się bardzo duże

1

Blisko 100 osób z Ukrainy zgłosiło się na kurs języka polskiego dla dorosłych organizowany w Tarnobrzegu. Organizatorzy nie spodziewali się aż takiej odpowiedzi na swoją akcję. Uczestniczki kursu, bowiem praktycznie 100 procent osób chcących nauczyć się języka polskiego to kobiety, spotkały się w murach Szkoły Podstawowej nr 3.

W poniedziałek, 11 kwietnia, odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie uczestników, a właściwie uczestniczek kursu języka polskiego zorganizowanego dla uchodźców z Ukrainy.

– Spodziewaliśmy się, że zorganizujemy dwie grupy. Ilość chętnych jest jednak tak duża, że pewnie trzeba będzie tych grup zorganizować dwa razy więcej – mówi Robert Chrząstek z Urzędu Miasta w Tarnobrzegu zaangażowany w organizację kursu.

Docelowo, kursy językowe dla osób z Ukrainy będą organizować organizacje pozarządowe, zaś zajęcia finansowane będą ze środków zewnętrznych.

Uczyć języka polskiego będzie również uciekinierka z Ukrainy, będąca filologiem języka polskiego. Jak zapewniają organizatorzy kursu, w sumie, do dyspozycji chcących się nauczyć języka osób, będzie czwórka lektorów.

Zajęcia z języka polskiego mają odbywać się trzy razy w tygodniu, po dwie godziny, przez trzy miesiące.

Ponieważ praktycznie wszystkie osoby zainteresowane kursem to kobiety, do tego przeważnie mające pod opieką dzieci, wolontariusze zorganizują na czas trwania kursu językowego zajęcia dla milusińskich. Będą się one odbywać w Centrum Pomocy Kreatywnej dla Uchodźców i, przy dobrej pogodzie, w plenerze.

Rozpoczęcie kursu nie oznacza, że lista jego uczestników jest definitywnie zamknięta. Zajęcia merytoryczne zaczną się dopiero po świętach wielkanocnych. Osoby chcące uczestniczyć w kursie mogą nadal zapisać się na szkolenie. Można to zrobić osobiście, w Punkcie Rejestracji Uchodźców w Urzędzie Miasta Tarnobrzega, przy ul. Adama Mickiewicza 7, lub telefonicznie: 158181453, w godzinach 9.00 – 13.00, każdego dnia pracy Urzędu Miasta Tarnobrzega. Informacja udzielana jest w języku ukraińskim.

Jeden komentarz

  1. W Stalowej woda po 9,55 po podwyzkach ,u nas 14,14 ,wywóz smieci tbg 26 zł stalowa 13 zł,ZA WODĘ PŁACIMY 50% WIECEJ,A ZA SMIECI 100%,CZY LECI Z NAMI PILOT?