Tarnobrzeg. Upamiętnią dawnych żydowskich mieszkańców miasta - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 30 listopada
kondolencje
reklama

Tarnobrzeg. Upamiętnią dawnych żydowskich mieszkańców miasta

0

„Oni tu żyli – Tarnobrzeg pamięta” – pod tym hasłem w poniedziałek, 4 października, w Tarnobrzegu odbędą się imprezy mające upamiętnić żydowską część społeczności miasta, wypędzoną i wymordowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Upamiętnienie tarnobrzeskiej społeczności żydowskiej tradycyjnie już odbywa się na początku października. 2 października 1939 roku, okupujący Polskę Niemcy wygnali tarnobrzeskich Żydów z miasta i w marszu śmierci przepędzili w rejon Radomyśla nad Sanem, do sowieckiej strefy okupacyjnej. Tych, którzy uniknęli śmierci lub wypędzenia, zamknięto w gettcie, a potem, w latach 1940-1942 wymordowano w obozach koncentracyjnych. Śmierć poniosła też większość wypędzonych w 1939 roku. Część z nich, głównie elity intelektualne, Sowieci wywieźli na Sybir, resztę wymordowali Niemcy po zajęciu w 1941 roku terenów”zaboru sowieckiego”.

– W rocznicę tych wydarzeń odbędzie się spotkanie na Cmentarzu Żydowskim, gdzie dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych opowie o dawnych mieszkańcach miasta, a uczniowie LO im. M. Kopernika zaprezentują żydowską poezję. Następnie uczestnicy przejdą pod dawną synagogę, a potem do TDK-u. Tu będzie można posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej, który wygłosi Bartosz Duszyński z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie. Wieczór zakończy występ wokalistek Studia Piosenki TDK, które zaprezentują żydowskie melodie – informuje Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Rocznicowym obchodom towarzyszy także pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown”. Jest to dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Opowiada o spotkaniu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza dwóch artystów w Krakowie – rodzinnym mieście ich obu, w którym się spotkali i przeżyli wojenną traumę. Film zostanie zaprezentowany w Kinie Wisła. Bilet kosztuje 14 zł.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.