autopromocja

W Tarnobrzegu upamiętnili Żołnierzy Niezłomnych [zdjęcia]

1

Złożeniem kwiatów pod popiersiem majora Hieronima Dekutowskiego rozpoczęły się tarnobrzeskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, Hieronim Dekutowski “Zapora” to tarnobrzeżanin, a zarazem jeden z najbardziej znanych w Polsce symboli powojennej walki z komunistycznym porządkiem.

– To nie jest dla mnie radosny dzień. Oczywiście, jakaś satysfakcja, że mój wujek doczekał się należnego mu uznania jest, ale jednocześnie wracają wszystkie straszne wspomnienia tego, co go spotkało, płaczu mamy, rodzinnej żałoby – mówi Krystyna Frąszczak, siostrzenica “Zapory”, która mimo kilkudziesięciu zaproszeń, m.in. na rządowe obchody Dnia Pamięci, zdecydowała się uczestniczyć w tarnobrzeskiej uroczystości.

Po złożeniu kwiatów przez władze miasta, przedstawicieli samorządu, organizacji patriotycznych, strzelców i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, uczestnicy uroczystości zaśpiewali “Marsz Zaporczyków”. Imprezę na pl. A. Surowieckiego zakończyło odśpiewanie hymnu.

Kontynuacją imprezy był połączony z prezentacją archiwalnych zdjęć i dokumentów wykład dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusza Zycha “Tarnobrzescy Żołnierze Niezłomni”, wygłoszony w Zamku Dzikowskim.

Share.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
10 miesięcy temu

Lipowski na czele. Poczytajcie se Książke “Skazy na pancerzach” to zobaczyta prawdziwe oblicze tych wy(prze)klętych. Zrobili z nich świętych.
Naród Polski to naprawdę ucierpiał: krzyżacy, szwedzi, Turki, Ruskie, Szwaby, komuniści i wyklęci. Dużo tego było.