---
Tarnobrzeg. Chcą zlikwidować chirurgię dziecięcą w szpitalu? - Tygodnik Nadwiślański

Tarnobrzeg. Chcą zlikwidować chirurgię dziecięcą w szpitalu?

4

Zapowiedzi likwidacji oddziału chirurgii dziecięcej i urazowej, a także poradni przyszpitalnej o tej specjalizacji, działającej w ramach Szpitala Wojewódzkiego im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej zelektryzowały personel szpitala, a także rodziców pacjentów i to nie tylko w Tarnobrzegu. Dyrekcja lecznicy twierdzi, że nie chodzi o likwidację, tylko reorganizację.

Powodem, który wymienia dyrektor szpitala w kontekście fundamentalnych zmian w organizacji dziecięcej chirurgii w Tarnobrzegu, jest fakt pójścia na emeryturę trójki lekarzy.

– Zostaje jedna lekarka o tej specjalizacji na pełnym etacie i druga, pracująca na pół etatu. To nie zapewnia pewności pracy oddziału. Jednak jestem ostatnią osoba, która chciałaby likwidacji tego oddziału. Rozważamy różne warianty, m.in. zorganizowanie chirurgii dziecięcej jako pododdziału Chirurgii Ogólnej, albo wprowadzenie „chirurgii jednego dnia” – mówi dr Krzysztof Stolarski, dyrektor szpitala. Jednocześnie kategorycznie zaprzecza, by ograniczeniu miała ulec praca poradni przyszpitalnej.

Rozwiązania proponowane przez dyrekcję placówki budzą duży niepokój personelu.

– Chirurdzy ogólni nie godzą się na pododdział dziecięcy, bo to zupełnie inna specyfika leczenia pacjentów. Także drugie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Jeżeli nie ma lekarzy, to trzeba ich do Tarnobrzega ściągnąć. Jakoś na inne oddziały się udaje – mówią osoby z personelu szpitalnego znające sprawę od “podszewki”.

Wizja likwidacji chirurgii dziecięcej budzi olbrzymi niepokój również poza szpitalem. Jak mówią nasi rozmówcy, tarnobrzeska chirurgia dziecięca jest jedynym takim oddziałem w promieniu 100 km.

– Jeżeli zostanie zlikwidowana, trzeba będzie z chorymi dziećmi próbować dostać się do Rzeszowa, albo Kielc. Nie wyobrażam sobie tego – mówią zdesperowani rodzice.

Więcej w najbliższym, papierowym wydaniu “Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Udostępnij

4 komentarze

  1. mam pytanie;czy w tym roku została przyjeta do pracy w szpitalu w TBG pielegniarka do pracy na etat?sprawa bardzo wazna,poniewarz wysłałam cv pare miesiecy temu i cisza,sa jakieś przyjecia?

Zostaw odpowiedź