reklama
W Ulanowie odsłonięto mural inspirowany pomnikiem „Mściciel” Andrzeja Pityńskiego - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 19 sierpnia
reklama

W Ulanowie odsłonięto mural inspirowany pomnikiem „Mściciel” Andrzeja Pityńskiego

0

15 sierpnia br. dzięki Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego oraz władzom miasta na ścianie Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie odsłonięto mural inspirowany pomnikiem „Mściciel” słynnego ulanowskiego rzeźbiarza.

Pomnik „Mściciel” lub „Husarz” powstał w 1988 r. i znajduje się na Cmentarzu Weteranów Armii Polskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w Pensylwanii, największej nekropolii polonijnej w Stanach Zjednoczonych.

Rzeźba wykonana w brązie o wymiarach 10 x 6 x 5 metrów przedstawia rycerza w zbroi husarskiej z ogromnym skrzydłem wspartego o rękojeść miecza. Symbolika dzieła oparta jest na podhalańskiej legendzie o śpiącym w górach rycerzu, którego przebudzenie przyniesie Polsce wolność. Ekspresja, siła i ładunek patriotyczny bijący z postaci rycerza przywołują symboliczny gest przysięgi składanej na wierność ojczyźnie a jednocześnie modlitwę nad grobami poległych towarzyszy broni.

Poprzez przedstawienie husarza artysta pragnął oddać hołd ciężkozbrojnej jeździe polskiej wsławionej w bitwach m.in. pod Kircholmem w 1605 r., Chocimiem w 1621 r. i Wiedniem w 1683 r.

Zobacz także: 
– Nisko. Złapani na gorącym uczynku. Ujęto “śmieciarzy” wyrzucających odpady do lasu w Zarzeczu

Pomnik górujący nad mogiłami weteranów I i II wojny światowej stanowi symbol wolności i odrodzenia narodu. Napisy umieszczone na białej granitowej podstawie pomnika przedstawiają daty i miejsca bitew w których brali udział polscy żołnierze. „Za naszą i waszą wolność”, 1914-1918 – walki o niepodległość, 1920 – Bitwa Warszawska, 1939 – kampania wrześniowa, 1940 – kampania francuska, 1940 – Narwik, 1940 – bitwa o Anglię, 1941 – Tobruk, 1940-1944 wojna na Atlantyku, 1944 – Monte Cassino, Ancona, Bologna, 1944 – Falaise – Breda – Arnhem, 1944 – Powstanie Warszawskie oraz zamordowani w Katyniu.

Fundacja Patriotyczna im. Andrzeja Pityńskiego powstała w celu pielęgnowania pamięci oraz propagowania twórczości rzeźbiarskiej tego wybitnego twórcy rodem z Ulanowa.

(gil)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.