reklama
reklama
Wewnętrzna harmonia oznacza zdrowe i szczęśliwe życie – konsultacje ajurwedyjskie w studiu Body&Mind&Soul - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Wewnętrzna harmonia oznacza zdrowe i szczęśliwe życie – konsultacje ajurwedyjskie w studiu Body&Mind&Soul

1

Indyjska filozofia mówi, że wszystko, co nas otacza, składa się z pięciu elementów. Są nimi przestrzeń, ziemia, woda, ogień i powietrze. Elementy te łączą się w różnych proporcjach, tworząc trzy podstawowe energie biologiczne, zwane doshami. To, z przewagą której doshy czy dwóch dosh dana osoba się urodziła, skutkuje tym jak powinna się odżywiać, jaki styl życia prowadzić. Zachowanie balansu między doshami pozwala prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie. Temu właśnie służą konsultacje ajurwedyjskie w studiu Body&Mind&Soul w Tarnobrzegu.

Żeby zrozumieć, czemu służy taka konsultacja zdrowotna, trzeba zacząć od tego, czym jest ajurweda. Można powiedzieć, że jest to wiedza o życiu. Jej praktykowanie pozwala utrzymywać zdrowych ludzi w zdrowiu i leczyć chorych. Jest ona najstarszym holistycznym systemem medycznym, wywodzącym się z Indii, według którego kluczem do osiągnięcia pełnego zdrowia i szczęścia jest równowaga między ciałem, duszą i umysłem.

Bywa że dbałość o te trzy sfery jest pozorna. – Wydaje się nam, że chodzimy na różne zajęcia, ruszamy się, jemy zdrowe rzeczy, jednak nadal coś jest nie tak. I może rzeczywiście nasze ciało jest wysportowane, dbamy o nie, przestrzegamy restrykcyjnej diety, ale na przykład na poziomie umysłu nie wszystko jest tak, jak powinno być. Dlatego nasza wymarzona sylwetka lub wyleczenie jakiejś choroby jest nierealne. I tym właśnie zajmuje się ajurweda – wyjaśnia Joanna Wójtowicz ze studia Body&Mind&Soul, konsultantka ajurwedy.

Nie chodzi o to, że dieta nie ma znaczenia. Ma, i to ogromne. Obok snu i stylu życia jest jednym z filarów naszej egzystencji. – Lekarstwo powinno być jedzeniem, a jedzenie lekarstwem. Czasem prosta zmiana tego, co kładziemy na swój talerz może zniwelować część objawów. Pod warunkiem, że wiemy, co nam służy. To w jaki sposób każdy człowiek powinien dążyć do zdrowia jest kwestią absolutnie indywidualną. Terapia zbawienna dla jednej osoby, może być trucizną dla drugiej.

Najważniejszym aspektem, na którym według ajurwedy powinniśmy się skupić, są nasze zmysły. To, jakie dźwięki nas otaczają, co spożywamy, jakich używamy kosmetyków ma fundamentalny wpływ na nasze zdrowie. Ajurweda dużą wagę przywiązuje też do umysłu. Większość naszych dolegliwości ma podłoże emocjonalne i umysłowe. Jeżeli ktoś jest przepracowany, zmęczony, rozdrażniony, powinien poszukać sposobu na znalezienie spokoju w swoim umyśle, i wtedy możliwe jest złagodzenie objawów, oczywiście przy odpowiednim stylu życia. – Kolejnym aspektem, bez którego nie osiągniemy prawdziwego zdrowia i szczęścia, jest nasza dusza. Jest ona pomostem pomiędzy ciałem i umysłem, a także między światem zewnętrznym a umysłem. Ona również wymaga spokoju – mówi J. Wójtowicz.

Na czym polega konsultacja ajurwedyjska w studiu Body&Mind&Soul? Przede wszystkim na zbadaniu jakie proporcje poszczególnych dosh – vaty, pitty i kaphy – znajdują się w danym organizmie, w danym umyśle. Konsultacja ma na celu odkrycie prawdziwej, pierwotnej natury człowieka, z jaką przyszliśmy na świat. Można to odkryć za pomocą tak zwanego testu prakriti. Jest to zestaw konkretnych pytań, który pozwala przeanalizować zarówno naszą budowę ciała, jak i rodzaj trawienia, temperament, typ osobowości, charakter. – Dzięki temu mogę dotrzeć do tego, co zostało zachwiane jeśli chodzi o równowagę na poziomie ciała, duszy i umysłu. Celem testu prakriti jest również ustalenie jaka dosha, jedna lub dwie, są dominujące w naszym ciele, gdyż każdy ma w sobie trochę vaty, pitty i kaphy – wyjaśnia Joanna.

Następnie jest wykonywany test vikriti. Sygnalizuje on stan nierównowagi, wskazuje co zostało zachwiane podczas całego naszego życia lub jego części. Na koniec, aby diagnoza była jeszcze pełniejsza, wykonuje się badanie języka. Jest on wykładnią tego, co dzieje się w naszym organizmie. Niektóre symptomy można bardzo łatwo na tej podstawie zdiagnozować. Badany jest również puls.

A kiedy już mamy diagnozę? Kiedy wiemy która dosha czy doshe są w nas dominujące, a co za tym idzie co nam służy, a co nie? – Wprowadzając zdrowy rytm dnia, harmonię, można poprawić jakość życia nawet bardzo schorowanego człowieka. Jeżeli dana osoba ma zamiar wcielić w życie zalecenia, które ode mnie dostanie, co do snu, stylu życia, odpowiedniej diety lub zestawu ćwiczeń – gdyż jestem też instruktorem pilatesu i tańca – na pewno poprawi komfort swojego życia – przekonuje Joanna Wójtowicz (na zdjęciu poniżej). Więcej informacji znajdziecie na stronie Body&Mind&Soul a tutaj możecie posłuchać podcastów dotyczących oferty studia. Działalność studia możecie śledzić też na Facebooku Body&Mind&Soul Studio Pilates Ewelina Łuczakowska 

Jeden komentarz