Wielki sukces uczniów z Połańca. Ich wynalazek może wyeliminować kolizje aut z dziką zwierzyną! - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Wielki sukces uczniów z Połańca. Ich wynalazek może wyeliminować kolizje aut z dziką zwierzyną!

0

Łukasz Kunat i Kamil Skałbania, młodzi elektronicy z Połańca, zdobyli złoty medal i nagrodę specjalną Global Young Scientist Challenge. Daje im to możliwość udziału w w Światowych Targach Wynalazczości IPITEX 2021 w Bangkoku.

Global Young Scientist Challenge to globalna platforma zorganizowana przez Indian Innovators Association i IBS Global dla młodych innowatorów, wynalazców i szkół w celu zaprezentowania innowacyjnych umiejętności i zamiłowania do nauki. GYSC daje młodym wynalazcom możliwość konkurowania i poznawania najnowszych osiągnięć i innowacji zachodzących na całym świecie. Przed kilkoma dniami GYSC ocenił projekty zgłoszone przez wynalazców z 20 krajów. Złoty medal zdobyli dwaj uczniowie połanieckiego Zespołu Szkół – Łukasz Kunat i Kamil Skałbania, za opracowanie systemu pod nazwą „YOU SEE – YOU REACT – YOU LIFE!”

Jestem dumny ze swoich uczniów, ponieważ pandemia i zdalna nauka to trudny czas i trochę wątpiłem, czy młodzież będzie miała ochotę na dodatkowe wyzwania. Tymczasem okazało się, że uczniowie nie stracili zapału do poszerzania wiedzy. YOU SEE – YOU REACT – YOU LIFE! czyli „Widzisz, reagujesz, żyjesz”, jest to system wspierający kierowców w obszarach leśnych, gdzie występuje duże zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, które w każdej chwili mogą wbiec na jezdnię i spowodować wypadek. System analizuje i informuje, że w pobliżu danego odcinka drogi znajduje się leśne zwierzę, którego kierowca może nie widzieć nocą lub podczas mgły. Rozwiązanie uczniów polega na umieszczeniu w słupkach kilometrowych czujników ruchu, które zostały odpowiednio skonfigurowane i połączone z diodami LED umieszczonymi na zewnątrz. Każdy z nich ma własne, niezależne zasilanie z panelu fotowoltaicznego – tłumaczy Mariusz Zyngier, opiekun i nauczyciel młodych wynalazców.

Warto dodać, że srebrny medal Global Young Scientist Challenge zdobyli tegoroczni absolwenci połanieckiej placówki: Kamil Tworek i Norbert Żmija (obecnie studenci AGH w Krakowie) za pracę „Intelligent helmet with quick response system”. (rs)

Fot. Arch. Po lewej Łukasz Kunat po prawej Kamil Skałbania

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.