Wieniec dożynkowy z Łoniowa najpiękniejszy w województwie! Będzie go podziwiać para prezydencka - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 28 października
reklama

Wieniec dożynkowy z Łoniowa najpiękniejszy w województwie! Będzie go podziwiać para prezydencka

1

Wieniec dożynkowy z powiatu sandomierskiego wykonany przez gminę Łoniów uznany został za najpiękniejszy w województwie świętokrzyskim. Niebawem będą go podziwiać osoby z całej Polski uczestniczące w Dożynkach Prezydenckich.  

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec w województwie zgłoszono dziewięć prac. Wyniki zostały ogłoszone w środę, 9 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Gratulacje złożyli laureatom: poseł RP Marek Kwitek, marszałek Andrzej Bętkowski, członek zarządu województwa Marek Jońca i dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Neugebauer.

Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” będzie reprezentował Świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się 19 i 20 września w Warszawie. Tam również zostanie poddany ocenie.

– Pierwsze zboża do tego wieńca zbierane były w polu już w maju. Aby uzyskać piękny, naturalny kolor, były one suszone źdźbłami w dół. Nasz wieniec został uwity z kłosów wszystkich zbóż. Jest tam pszenica, jest jęczmień, pszenżyto, są i ziarna owsa. Wpleciona została również gałązka leszczyny, gdyż – jak głosi starodawna legenda – Święta Rodzina, uciekając do Egiptu, schroniła się w cieniu pod leszczyną – tak w czasie dożynek powiatowych opisywał wieniec Marek Bisztyga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez Janinę Bańcer z gminy Ożarów w powiecie opatowskim, zaś trzecie –  wieniec, który opracowały i wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Górnianecki” w gminie Górno w powiecie kieleckim.

W tym roku odstąpiono od skrupulatnego sprawdzania zgodności proponowanych wieńców z wymogami regulaminu, liczyło się zaangażowanie artystów, pomysł, koncepcja dzieła i staranność wykonania.

Udostępnij

Jeden komentarz