Wojenne lata w kadrze

0

Terror hitlerowski, ale również codzienne życie mieszkańców pokazują fotografie zgromadzone na wystawie zatytułowanej „Sandomierz w czasie okupacji”, otwartej w poniedziałek, 2 września.

W Porcie Kultury można obejrzeć około 130 zdjęć. Pochodzą one z zasobów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, duża część ze zbiorów przekazanych przez znanego fotografa i dokumentalisty Janusza Kwiatkowskiego, od działającej na Facebooku grupy “Czarno-biała fotografia Sandomierza” Piotra Kusala oraz od osób prywatnych: Ewy Sierokosz, Stanisława Biernickiego i Mariusza Bochniaka.

Wystawa prezentuje Sandomierz i jego mieszkańców w latach wojny. Zdjęcia, podzielone na kilka grup, ukazują terror i Holokaust, życie w getcie, tajne nauczanie, ale również toczące się w tym trudnym czasie życie codzienne – uroczystości rodzinne, spacery, zabawy dziecięce, handel.

 Wydzielona została również grupa zdjęć wykonanych z ukrycia, co obarczone było najwyższym ryzykiem. Jedno z nich zrobiło szczególne wrażenie na Annie Pawlak z Sandomierskiego Centrum Kultury, współautorce wystawy. Przedstawia ono dwie kobiety opierające się o ścianę Bramy Opatowskiej. – Pozują one do fotografii, a za ich plecami maszerują dwaj niemieccy żołnierze z karabinami na ramieniu. Gdyby któryś z nich się odwrócił, fotograf na pewno zostałby rozstrzelany – powiedziała Anna Pawlak.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcie wykonane przez dziadka pani Anny, Zbigniewa Pawlaka. Ukazuje trzech powieszonych przez okupantów Żydów, prawdopodobnie na pl. Poniatowskiego.

Podczas wernisażu odbyła się projekcja filmu Piotra Kusala. Jest to zapis fragmentów rozmów, jakie autor kilka lat temu odbył z mieszkańcami Sandomierza, wspominającymi lata okupacji w tym mieście.

Wystawa będzie prezentowana w ośrodku kultury przy ulicy Portowej do 6 października. Później zostanie przeniesiona do Muzeum Okręgowego.

Share.

Comments are closed.