Wojsko zachęcało do służby. Pokazy sprzętu i inne atrakcje w Sandomierzu [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Wojsko zachęcało do służby. Pokazy sprzętu i inne atrakcje w Sandomierzu [zdjęcia]

0
1 z 18

Piknik wojskowy zachęcający do wstąpienia do polskiej armii odbył się w sobotę, 21 maja, na nadwiślańskim bulwarze w Sandomierzu. Promowana była zwłaszcza nowa forma służby – zasadniczej, dobrowolnej. Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji.

Do Sandomierza przyjechały różne formacje wojskowe, między innymi z Niska i Podhala. Zaprezentowały one swój sprzęt. Można było zobaczyć choćby mobilną stację radiolokacyjną, samochód opancerzony z szybami kuloodpornymi o grubości 12 centymetrów oraz z działkiem strzelniczym, a także wyposażenie patrolu saperskiego. Chętni mogli wziąć do ręki prawdziwą broń oraz przymierzyć hełm i kamizelkę kuloodporną.

Uczestnicząca w oficjalnym otwarciu posłanka Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji obrony narodowej podkreśliła, że nowa Ustawa o obronie ojczyzny zapewnia korzystne warunki pełnienia służby w Wojsku Polskim. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa przeznaczona jest dla osób od 18. do 55. roku życia. Chętni odbędą najpierw 28- dniowy turnus przygotowawczy, a następnie szkolenie specjalistyczne, które trwa 11 miesięcy. Po tym szkoleniu żołnierz ma pierwszeństwo do wstąpienia do zawodowej służby. Pensja ochotnika wynosi 4560 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Te 11 miesięcy to jest czas, kiedy żołnierz może ocenić, czy jest to dla niego właściwa droga. Jeśli służba nie spełni jego oczekiwań, może zrezygnować w trakcie szkolenia w każdej chwili, bez konsekwencji – podkreślił major Krzysztof Oszczudłowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu.

Dokładne informacje na temat służby wojskowej można było uzyskać na specjalnych stoiskach.

Podczas pikniku grały orkiestry wojskowe. Były pokazy musztry, karate oraz udzielania pierwszej pomocy. Serwowana była wojskowa grochówka i specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Podobne pikniki odbyły się w sobotę w ponad 30 miejscach w całej Polsce.

1 z 18

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.