reklama
Wójt z aktem oskarżenia - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Wójt z aktem oskarżenia

0

Do Sądu Rejonowego w Sandomierzu wpłynął akt oskarżenia przeciwko wójtowi Klimontowa RYSZARDOWI BIENIOWI (na zdjęciu). Wójt miał zataić w oświadczeniach majątkowych zobowiązania finansowe na łączną kwotę grubo ponad miliona złotych. Akt  oskarżenia  zawiera  pięć  zarzutów.

 – Treść tych zarzutów jest taka sama. Począwszy od 2010 roku do 2013 roku  włącznie  za  każdym  razem  wójt, składając  oświadczenia  majątkowe,  w każdym z tych oświadczeń zataił zobowiązania finansowe na rzecz trzech podmiotów gospodarczych.  W  sumie łączna kwota tych zobowiązań  wynosi około  1,4  mln  zł.  Przy czym,  co  należy  podkreślić,  przedmiotem postępowania  nie  jest kwota  zobowiązań, tylko  sam  fakt  ich  zatajenia. I mimo iż wójt twierdzi, że te sprawy są wyjaśniane, to prokurator w akcie oskarżenia przyjął,  że  zobowiązania  te  w  oświadczeniu majątkowym  należało uwzględnić.  To  przestępstwo zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności– wyjaśnia szefowa sandomierskiej Prokuratury  Rejonowej Małgorzata Sowińska-Lalek.

Należy  podkreślić,  że  karalne  jest złożenie oświadczenia majątkowego, w którym nie wykazuje się zobowiązania finansowego przekraczającego 10 tys. zł. I sam fakt zatajenia zobowiązania, a nie jego kwota jest przedmiotem prokuratorskiego postępowania. Tak jest i w tym przypadku. (…)

Józef Żuk

Więcej w papierowym wydaniu „TN”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.