reklama
reklama
Wyjątkowy jubileusz jednostki OSP w Łoniowie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Wyjątkowy jubileusz jednostki OSP w Łoniowie [zdjęcia]

0
1 z 12

Stulecie istnienia świętowała w niedzielę, 14 sierpnia, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowie. Uroczystość była okazją do przekazania druhom odznaczeń oraz podziękowań. Obchody strażackiego jubileuszu były połączone z gminnymi dożynkami.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Mikołaja. Po niej władze samorządowe, zaproszeni goście, przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi oraz strażacy przeszli na plac przy muszli koncertowej. Przemarszowi towarzyszyła muzyka w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Męciny.

My, samorządowcy nie moglibyśmy bez was funkcjonować. Gdy jest taka potrzeba, jako pierwsi przybywacie z pomocą. Zawsze można na was liczyć. Za to serdecznie wam dziękuję – mówił do druhów wójt Szymon Kołacz, jednocześnie prezes zarządu gminnego i powiatowego OSP.

Łoniowska jednostka od 1997 roku działa w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Obecnie jest w niej 32 czynnych druhów. Funkcjonuje przy niej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, do której należy sześciu chłopców i pięć dziewcząt.

Druhowie biorą czynny udział w akcjach ratowniczych podczas pożarów i klęsk żywiołowych oraz w działaniach związanych z zagrożeniami ekologicznymi. Szybka interwencja i dobre wyszkolenie bojowe strażaków uchroniły życie wielu ludzi, ustrzegły również wiele domów przed ogniem i przed wodą. Łoniowscy druhowie zachowali piękne tradycje strażackie – mówił Grzegorz Biela, prezes OSP.

Jednostka dysponująca średnim wozem ratowniczo-gaśniczym niebawem wzbogaci się o nowy pojazd.  – Jubileusz zostanie uwieńczony zakupem nowego lekkiego samochodu pożarniczego. Wóz jeszcze w tym roku zasili jednostkę i wzmocni potencjał ratowniczo-gaśniczy w naszym powiecie – poinformował mł. bryg. Piotr Krytusa, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Komendant zaznaczył, że łoniowska OSP to bardzo dobra, uniwersalna jednostka, która sprawdza się zarówno podczas działań związanych z wypadkami drogowymi, jak i przy pożarach.

Złote Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Piotr Gilewski, Stanisław Podkowa, Marek Stasiak i Paweł Kudła. Srebrnym został uhonorowany Szymon Staszczyk, natomiast brązowymi wyróżniono Grzegorza Bielę i Jędrzeja Grudnia. Odznaki „Strażak Wzorowy” przyznano: Aleksandrze Misiak, Wiktorii Błasiak, Mikołajowi Dudzie i Mateusz Wojtaszkowi.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Męciny. Po nim rozpoczęło się święto plonów. Był obrzęd przekazania chleba. Zaprezentowane zostały wieńce przygotowane przez sołectwa. W ramach Łoniowskiej Biesiady Dożynkowej zaplanowane były występy zespołów „Pozytywnie nakręceni” i „Ciupaga”.

Stoiska z tradycyjnymi potrawami przygotowały koła gospodyń wiejskich. Prezentowały się również firmy związane z rolnictwem. W czasie imprezy zbierane były pieniądze na terapię genową dla kilkunastomiesięcznego Bartosza Jędrasika z gminy Łoniów.

1 z 12

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.