Wykonają Akatyst w ramach "Muzyki u Matki Bożej Dzikowskiej" [zapowiedź] - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Wykonają Akatyst w ramach “Muzyki u Matki Bożej Dzikowskiej” [zapowiedź]

0

W sobotę 1 lutego, w wigilię Ofiarowania Pańskiego, w ramach cyklu koncertów „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” u dominikanów w Tarnobrzegu zostanie wykonany Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Akatyst to uroczysty hymn maryjny, popularny w maryjnych nabożeństwach Kościoła prawosławnego, przypominający w pewnych aspektach Godzinki czy Różaniec, odprawiane w Kościele rzymsko-katolickim. Już od wczesnego chrześcijaństwa kult Matki Bożej żywo wyrażał się nie tylko w liturgicznych świętach, ale także w komponowaniu pieśni i poezji opiewających cnoty Najświętszej Dziewicy. Jednym z najpiękniejszych zabytków tej twórczości jest Akatyst ku czci Bogurodzicy. Słowo „akathistos” oznacza po grecku nabożeństwo, składające się z pieśni pochwalnych ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, śpiewane przez chór liturgiczny na stojąco. W tej postawie wyraża się gotowość do zaświadczenia o cnotach Matki Bożej i chęć oddania czci jej osobie.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 19:00 utwór wykonają Marcin Abisjki oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.