Sandomierz. Wykup mieszkania z bonifikatą. Radni określili zasady - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Sandomierz. Wykup mieszkania z bonifikatą. Radni określili zasady

0

Za 30 procent wartości sandomierzanie będą mogli wykupić zajmowane mieszkanie komunalne. Są jednak warunki i ograniczenia. Zasady zostały określone w uchwale przyjętej na sesji rady miasta w środę, 25 maja.

30-procentowa bonifikata będzie przysługiwać przy jednorazowej wpłacie, natomiast 15-procentowa wtedy, gdy płatność będzie rozłożona na raty.

Zgodnie z przyjętą uchwałą mieszkanie komunalne może wykupić osoba, która jest jego najemcą co najmniej od pięciu lat. Jest jeszcze jeden warunek: lokal będzie można sprzedać dopiero po upływie pięciu lat. W przeciwnym razie lub w przypadku wykorzystania go na cele inne niż mieszkaniowe, nabywca będzie musiał zwrócić bonifikatę miastu. Taki zapis został wprowadzony po sugestiach zgłoszonych przez radnych na poprzedniej sesji. Wówczas głosowanie nad projektem przełożono po to, by go dopracować.

W dyskusji radny Krzysztof Szatan wskazał, na jaki cel powinna być wykorzystana część funduszy uzyskanych ze sprzedaży lokali. – Uważam, że połowa środków powinna być zainwestowana w remonty mieszkań. Deklaracja w tej sprawie będzie wykazaniem troski o naszą substancję mieszkaniową – mówił radny.

Przewodniczący Wojciech Czerwiec, odnosząc się do tej uwagi, przypomniał, że miasto buduje teraz blok socjalno-komunalny przy ulicy Lubelskiej, Pieniądze, które wpływają do budżetu są zatem wydawane również na cele mieszkaniowe. Burmistrz Marcin Marzec tłumaczył, że nie może złożyć obietnicy, ponieważ nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Niewykluczone, że uzyskane dochody trzeba będzie przeznaczyć na inne pilne potrzeby.

Na sprzedaż może trafić 335 mieszkań z puli 768 będących w zasobach miasta. Są to przede wszystkim pojedyncze lokale we wspólnotach mieszkaniowych. Z możliwości wykupu wyłączone zostały mieszkania znajdujące się na Starym Mieście oraz w budynku przy ulicy Schinzla 7. Bonifikata nie przysługuje osobom mieszkającym w wyremontowanych niedawno blokach przy ulicy Lubelskiej 27 i 29.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 16 radnych, jeden był przeciwny, natomiast trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.