Wyśmienite pierogi i wesoła zabawa – Piorogarnia Łoniów 2022 [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Wyśmienite pierogi i wesoła zabawa – Piorogarnia Łoniów 2022 [zdjęcia]

0
1 z 21

Po przerwie spowodowanej pandemią wrócił znany w naszym regionie, organizowany od lat festyn rekreacyjno-kulturalny pn. Pierogarnia. W niedzielne popołudnie na placu obok Urzędu Gminy w Łoniowie stanęły stoły, które uginały się od pierogów. Można było skosztować 27 rodzajów! 

Były słodkie, słone i kwaśne, ruskie – czyli po nowemu ukraińskie lub kresowe, z owocami, kaszą gryczaną i boczkiem, brokułami, szpinakiem, mięsem, kapustą, ziemniakami, serem i wiele, wiele innych. Panie ze Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, które było organizatorem festynu, ulepiły w sumie aż 10 tysięcy pierogów! Jury, które miało wskazać te najsmaczniejsze, miało twardy orzech do zgryzienia. Nic więc dziwnego, że wydając werdykt uznało, że wszystkie pierogi na równi zasługują na wyróżnienie, i postanowiło nagrodzić wszystkich, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie, wspólną wycieczką.

Po występie dzieci z przedszkoli w Łoniowie i Świniarach Starych, na scenie pojawiła się Dorota Karasińska-Kozłowska, która przy akompaniamencie małżonka bawiła publiczność  do czasu ogłoszenia wyników konkursu. O godz. 18 rozpoczął się towarzyszący tegorocznej edycji Pierogarni Festiwal Zespołów Ludowych „Jawor u Źródeł Kultury”. Tę część imprezy poprowadzili prezenterzy Radia Kielce, które jest organizatorem odbywających się w całej Polsce ludowych koncertów. W łoniowskiej odsłonie festiwalu wystąpiły zespoły Gorzyczany, Powiślanie, Linowianki i Czerwone Korale.

Na zakończenie Pierogarni wystąpił zespół Grafit, który bawił publiczność do późnego wieczora. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach imprezy, którzy przez cały czas trwania festynu mogli korzystać z dmuchańców i zabaw z animatorem, a także zajadać się popcornem i watą cukrową.

1 z 21

Zostaw odpowiedź