Z kraju: Wybuch podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Fala uderzeniowa dotarła na Kasprowy Wierch! - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Z kraju: Wybuch podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Fala uderzeniowa dotarła na Kasprowy Wierch!

0

Skutki erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai na Pacyfiku, która miała miejsce w sobotę, 15 stycznia, odczuwalne były w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Polsce. Skok ciśnienia powietrza odnotowano także na Kasprowym Wierchu.

Do wybuchu wulkanu na Oceanie Spokojnym doszło w sobotę, 15 stycznia, w pobliżu archipelagu Tonga na południowym Pacyfiku. Niewyobrażalna erupcja spowodowała podniesienie wód i tsunami, które w nocy z 15 na 16 stycznia, uderzyło w japońskie wybrzeże. W związku z zagrożeniem ewakuowano ponad 200 tys. osób. Komunikat o zagrożeniu tsunami dotarł także do Stanów Zjednoczonych i Australii.

Jak poinformował na portalu Twitter w sobotni wieczór Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, skutki fali uderzeniowej odnotowano również w naszym kraju.

„Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch 0 godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano.” – czytamy na stronie.

Zobacz także: 
– Żeglarska kolęda w Tarnobrzegu. Zagrały gwiazdy [zdjęcia]

Po wielkiej eksplozji wyspy w pobliżu archipelagu Tonga zostały bez połączenia ze światem. Chmury popiołu powstałe po wybuchu doprowadziły do zakłóceń połączeń satelitarnych. W niedzielny poranek zaktualizowano komunikat dotyczący wystąpienia fal tsunami, które mogły być wynikiem erupcji. Centrum Ostrzegania przed Tsunami Pacyfiku potwierdziło, że zagrożenie minęło.  Fot. IMGW-PIB METEO POLSKA

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.