Za nami jedyne w kraju sadownicze dożynki

0

W Obrazowie odbyły się jedyne w kraju sadownicze dożynki. XVI Europejskie Święto Jabłka trwało dwa dni i zgromadziło tłumy gości.

Mimo, że szczyt jabłkowego sezonu zbiorów dopiero przed nami, sadownicy z sandomierskiego zagłębia owocowego już w niedzielę dziękowali w Obrazowie za tegoroczne plony.

Uroczystość rozpoczęła msza dożynkowa w kościele parafialnym, podczas której poświęcony został olbrzymi wieniec w kształcie jabłka. W trakcie oficjalnej części sadowniczego święta plonów – jak nakazuje tradycja – wieniec ośpiewany został przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz Kapelę Wosiów.  Honory gospodarzy dożynkowej części imprezy pełnili w tym roku Małgorzata Stasiak oraz Krzysztof Bieniek. Pani Małgorzata prowadzi wraz z mężem 16-hektarowe gospodarstwo sadownicze, natomiast starosta dożynek gospodaruje w 6-hektarowym sadzie.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek, podziękował rolnikom i sadownikom za wysiłek, a także za systematyczną modernizację i unowocześnianie gospodarstw. Dożynkowe życzenia przekazali sadownikom także licznie przybyli na Święto Jabłka gości, wśród nich m.in. minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba oraz parlamentarzyści i samorządowcy z terenu całego województwa. (rs)

Więcej w papierowym wydaniu TN.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.