Zabawna wpadka Onetu. Wyszło, że Krzyżtopór zniszczyła wichura - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 25 października
reklama

Zabawna wpadka Onetu. Wyszło, że Krzyżtopór zniszczyła wichura

1

Materiał o największych naturalnych kataklizmach na ziemiach polskich opublikowany został przed kilkoma dniami na portalu Onet. Na jego podstawie można wywnioskować, że jedną z najbardziej znanych budowli w naszym regionie, pod koniec XVIII wieku zniszczył huragan.

W tekście jest mowa o nawałnicy, która przetoczyła się w 1779 roku przez Śląsk Opolski.

“Tamten orkan doprowadził do zawalenia się zamku w Ujeździe. Żona hrabiego Karola Henryka Sobka podeszła do okna, żeby zobaczyć grad wielkości kamieni. (…) W tym samym momencie na kanapę, którą dopiero co opuściła hrabina, runął mur. Wichura zniszczyła również Jaryszów. Potrzebowała niecałe pół godziny, żeby przemienić w rumowisko 140 domostw w Kielczy”.

Nikt nie umiał nazwać tego niecodziennego zjawiska, ale była to zapewne trąba powietrzna, gdyż po jej przejściu przestały istnieć kościół, plebania, stodoły, stajnia oraz młyn. Po kataklizmie ocalały jedynie ruiny Ujazdu w powiecie strzeleckim. Te imponujące pozostałości są jedną – może nie z największych – ale jednak atrakcją okolicy.

Co ciekawe, informacja ta zilustrowana została nie zdjęciami ruin zamku w Ujeździe pod Opolem, ale fotografią przedstawiającą nasz Krzyżtopór.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/slady-historycznych-klesk-zywiolowych-w-polsce-trzesien-ziemi-powodzi-huraganow/rx2fgxm,07640b54

Udostępnij

Jeden komentarz