reklama
reklama
Zaczyna się budowa superwięzienia w Chmielowie, w powiecie tarnobrzeskim [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Zaczyna się budowa superwięzienia w Chmielowie, w powiecie tarnobrzeskim [zdjęcia]

2
1 z 10

Władze Służby Więziennej i przedstawiciele dwóch firm budowlanych podpisali w Chmielowie umowę na budowę dużego kompleksu więziennego. Ma to być najnowocześniejsze w Polsce i w Europie więzienie dla kobiet. Prace ruszą niebawem, a cały kompleks ma być gotowy do kwietnia 2024 roku.

Nowe więzienie w Chmielowie to stary temat – ciągnie się od 2005 roku. Przyspieszenia nabrał w 2018 r. Budowę kompleksu, który ma być całkowicie nową jakością w polskim więziennictwie, sfinansują w głównej mierze Skandynawowie, za pośrednictwem Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Więzienie ma też stosować wzorce penitencjarne zaczerpnięte właśnie ze Skandynawii.

Pawilony mieszkalne nowego więzienia mają pomieścić 250 osadzonych kobiet, zmodernizowany zostanie również istniejący już Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Dębicy, w którym przebywają mężczyźni. Docelowo, karę w Chmielowie będzie mogło odbywać 460 osób.

Budowa super więzienia w Chmielowie pierwotnie miała kosztować 50 mln zł. Jednak inflacja i wzrost kosztów sprawiły, że za wybudowanie zakładu trzeba będzie zapłacić ponad 90 mln zł. 70 procent z tego pokryją Fundusze Norweskie.

W uroczystości podpisania umowy na wybudowanie więzienia w Chmielowie uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, a także burmistrz Wiesław Ordon i samorządowcy z Nowej Dęby. Udział przedstawicieli Nowej Dęby był szczególnie uzasadniony, bowiem cała inwestycja jest możliwa dzięki temu, że Nowa Dęba przekazała Służbie Więziennej tereny umożliwiające powstanie kompleksu więziennego.

1 z 10

2 komentarze

  1. Warto być jak Breivik i w luksusowych warunkach spędzać miło wolny czas za kratkami. Można się będzie poskarżyć, że nie ma dostępu do internetu.

  2. Więzienia nowoczesne ochoczo w Polsce się buduje a na hospicja trzeba robić zbiórki pieniędzy.