Zamknięte wszystkie parki, bulwary. Ograniczona liczba klientów w sklepach – rząd wprowadza nowe ograniczenia

1

Nowe obostrzenia wprowadza rząd w Polsce w związku z walką z epidemią koronawirusa. Coraz bardziej zostaje ograniczone przemieszczanie się. Restrykcje dotyczą także robienia zakupów.

Poprzednie obostrzenia rząd wprowadził 6 dni temu. Mówiły one m.in. zminimalizowania zgromadzeń do 2 osób: Wyjście z domu tylko do pracy i sklepu, zgromadzenia ograniczone do 2 osób

Według nowych ograniczeń, przy wychodzeniach z domu, na ulicach należy zachować odstęp 2 metrów. Nie dotyczy to rodziców z niesamodzielnymi dziećmi, czy też opiekunów ludzi niepełnosprawnych. Za to dotyczy dorosłych członków rodziny. Osoba niepełnoletnia musi poruszać się w miejscach publicznych z osobą dorosłą.

CZYTAJ TAKŻE:

– Minister zdrowia: możliwy jest za chwilę przyrost pięciuset zachorowań na dobę
– Koronawirus – powiat sandomierski. Osoba zakażona to pracownik szpitala w Tarnobrzegu
– Mężczyzna siedział ze szwagrem w samochodzie, inny był na zakupach. Pierwsze złamania kwarantanny w powiecie tarnobrzeskim

Kolejne ograniczenia dotyczą robienia zakupów. W sklepie może przebywać trzy razy więcej osób od liczby kas. Oznacza to, że jeśli w markecie jest 5 kas, zakupy robić może maksymalnie 15 klientów. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane.

Ponadto w sklepach zostają wyznaczone dwie godziny dla seniorów. Od 10:00 do 12:00 tylko osoby 65+ będą mogły robić zakupy.

Ograniczenia w transporcie, po komunikacji miejskiej, rozszerzone zostają także na prywatnych przewoźników.

Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem są objęci m.in. pracownicy budowlani.

Rozszerzone zostają także zasady kwarantanny. Od dzisiaj jeśli ktoś zostanie jej poddany, musi ją odbyć indywidualnie. Jeżeli np. osoba wracająca zza granicy pod adres, gdzie przebywa również rodzina, ta również zostanie objęta kwarantanną.

Na czas pandemii odwołane zostają zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne w ratowaniu życia.

Za dużo osób przebywało na bulwarach, w parkach. Już wiemy, że stamtąd są nowe przypadki zakażenia – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dlatego zamknięte zostają tego typu miejsca. Nie będzie również możliwości wypożyczania rowerów miejskich.

Obostrzenia wchodzą w życie z dniem dzisiejszym.

Share.

1 komentarz

  1. Urzędnicy jak rozumiem są odporni na Covid-19. Dlaczego nie zostaną zamknięte urzędy? Pracownicy niczego tam nie wytwarzają, nie są to obiekty o znaczeniu strategicznym w walce z wirusem, nie widzę powodu aby nadal ich narażać. Służba zdrowia, Policja, Straż Pożarna – tyle wystarczy. Reszta do domu.