Zapomniany bohater tarnobrzeskiej konspiracji patronem batalionu WOT z Niska [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Zapomniany bohater tarnobrzeskiej konspiracji patronem batalionu WOT z Niska [zdjęcia]

3
1 z 10

Kapitan Stanisław Uczciwek, pseudonim „Wola”, oficer szkoleniowy tarnobrzeskiego obwodu AK, zamordowany w 1944 roku przez funkcjonariuszy UB, został patronem 32 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystości z tym związane odbyły się w poniedziałek, 2 maja, w Tarnobrzegu.

Uroczystość nadania imienia batalionowi rozpoczęła msza św. w kościele o.o Dominikanów. Później celebrowanie przeniosło się na plac Bartosza Głowackiego.

– Będzie dla nas zaszczytem służyć w batalionie objętym patronatem kapitana Uczciwka. Będziemy z niego brać przykład oraz trwać w miłości do Ojczyzny. Jego działalności przyświecały najszlachetniejsze wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, męstwo i odwaga. Nadanie jego imienia naszemu batalionowi jest próbą zachowania go w pamięci jako bohatera, który oddała życie za wolność ojczyzny – stwierdził podpułkownik Tomasz Janusz, dowódca 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska.

Żołnierze 32 batalionu, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady WOT, przedefilowali przez plac Bartosza Głowackiego. Nie zabrakło też specjalnych pokazów sprzętu użytkowanego przez „terytorialsów””.

1 z 10

3 komentarze

  1. czy funkcionariusze ub poniesli konsekwencje za zamordowanie czlowieka?

  2. WOT i Obrona Cywilna naszom wspólnom sprawom!!!
    Widzem dziadków w szeregach WOT-u. Czy mam jakieś szanse na wstąpienie? Ja lat 62, mam jeszcze włosy na głowie i swoje zęby (nieliczne), kuleje na nogę, w oczach mam -4 i -3,5. Czy mogem czynić starania o wstąpienie w szeregi tej zacnej formacji? Wspomnienia z czasów harcerskich wracajom.