Zapowiedzi imprez 30 V - 5 VI - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 28 czerwca
reklama

Zapowiedzi imprez 30 V – 5 VI

0

warto wiedziec bycCzas dobrego sera

1 i 2 czerwca w Sandomierzu odbywać się będzie 3. edycja festiwalu „Czas Dobrego Sera”. 31 maja serowarzy, mleczarze oraz pasjonaci przetwarzania mleka wezmą udział w sympozjum poświęconym tematyce serowarskiej. Festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs na najlepszy polski ser 2013 r., w którym udział weźmie blisko 50 producentów ponad 200 rodzajów sera. Po raz pierwszy w tym roku organizatorzy zaprosili do Sandomierza winiarzy polskich, węgierskich i włoskich. Skosztować będzie można prosto z beczki niepasteryzowanych i specjalnie uwarzonych na festiwal piw. Festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy wyrabiania masła i oscypka oraz kursy warzenia piwa. W sobotę wieczorem na sandomierskim Rynku zagra zespół „Czeremszyna”. (jd)

Jarmark opatowski

1 i 2 czerwca na opatowskim rynku będą odbywały się „Targi twórczości ludowej”. W programie m.in. kiermasz i pokazy rękodzieła, występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz ludowych zespołów, gry i zabawy dla najmłodszych oraz wesołe miasteczko. (jd)

Dla najmłodszych

Dzień Dziecka w Sandomierzu zainauguruje kolorowy pochód dziecięcy, który o godzinie 14 przemaszeruje ulicami miasta i uda się na bulwar im. Józefa Piłsudskiego. Tam od godz. 15 na najmłodszych czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. zagroda ze zwierzętami, wyścigi na rowerach wodnych, kajakach i pontonach, występy grup artystycznych działających przy Sandomierskim Centrum Kultury, pokazy i konkursy z nagrodami dla najmłodszych. (jd)

Zabawne zabawki

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza dzieci i dorosłych na wystawę prac Natalii Luniak pt. „Zabawne zabawki do zabawy”. Autorka sama projektuje i szyje wyjątkowe zabawki, których nie można kupić w zwykłym sklepie, opracowuje gry i książki dla dzieci, projektuje dziecięce pokoje i  meble do nich. Wernisaż, który odbędzie się 27 maja o godzinie 16 w Galerii Debiut TDK, połączony będzie z warsztatami plastycznymi dla dzieci. Wystawę będzie można oglądać do 18 czerwca. (jd)

Maraton wędkarski

W dniach od 31 maja do 1 czerwca do Połańca zjadą amatorzy wędkowania z całego kraju, aby zmierzyć się w  Ogólnopolskim Maratonie Spławikowo-Gruntowy „Kanał Elektrowni Połaniec”, który rozegra się na kanale zrzutowym połanieckiej elektrowni.(jd)

Osiek dla dzieci

9 czerwca o godzinie 15 na rynku w Osieku rozpoczną się obchody Dnia Dziecka. Specjalnie na tę okazję grupa animatorów przygotowała zabawy i konkursy dla dzieci.Na scenie wystąpi miejscowy zespół wokalny, a gwiazdą wieczoru będzie Majka Jeżowska.(jd)

Dzień bez tytoniu

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie wspólnie z Komendą Powiatową Policji w  Staszowie organizuje wśród zatrzymywanych do kontroli kierowców na drogach powiatu staszowskiego akcję uświadamiającą. Podczas akcji będzie prowadzona dystrybucja materiałów edukacyjnych. Ponadto w szkołach wszystkich poziomów prowadzona jest edukacja dzieci i młodzieży na temat skutków zdrowotnych czynnego i  biernego palenia tytoniu. Osoby, które chcą zerwać z nałogiem, mogą skorzystać m.in. z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, nr tel. 801 108 108, od poniedziałku do piątku w godz. od 11 do 19, oraz strony internetowej www.jakrzucicpalenie.pl(jd)

Z puszczą w „Tle”

W Galerii „Tło” w hallu stalowowolskiego Miejskiego Domu Kultury czynna jest wystawa fotograficzna Mai i Krzysztofa Celuchów„Klimaty  Puszczy Sandomierskiej”. Zakochane w przyrodzie i fotografii artystyczne małżeństwo na swej już drugiej wspólnej wystawie prezentuje nieprzebrane bogactwo tego, co pozostało po niegdysiejszej puszczy. Wystawa jest efektem artystycznych penetracji dokonywanych w czasie niezliczonych wędrówek odbytych w  ostatnich 5-10 latach po terenach zarówno dobrze znanych i  pozornie „opatrzonych”, jak i po ostępach, do których dotrzeć potrafią tylko ci, którzy puszczę znają i  kochają, a  przy tym są gotowi do poniesienia niemałych poświęceń. Wystawa czynna będzie do 24 czerwca. (r)

Jak zwykle – niezwykle

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza dzieci na „Dzień Dziecka z  ilustracją”. W  programie spotkania, które odbędzie się 4 czerwca w godz. 9-14 w siedzibie MR (ul. Sandomierska 1), znajdą się warsztaty oraz konkurs. Warsztatom towarzyszy spotkanie z autorką bajki pt. „Ośmiornica”, grafikiem i ilustratorem dr Agnieszką Zawadzką. Zajęcia uzupełni wystawa dziecięcych ilustracji oraz konkurs „Dodo tu był i zostawił ślad”, w którym trzeba będzie przedstawić w dowolnej technice ślad-znak, który zostawił po sobie ptak dodo… Udział w zajęciach jest bezpłatny, informacje i rezerwacje: 797 120 229. Na wszystkich uczestników czekają niespodzianki! (r)

Ostatniego maja w „Zaciszu”

W najbliższy piątek, 31 maja, w Klubie Jeździeckim „Zacisze” w Jastkowicach w gminie Pysznica w godz. 10-14 odbędzie się niezwykłe spotkanie pod hasłem „Nie bój się!”. Tego dnia można będzie podczas pikniku spotkać się z rodzinami zastępczymi z powiatu stalowowolskiego. Będzie można porozmawiać o tym, jak w praktyce wygląda życie w takich komórkach społecznych i czy faktycznie wzięcie na siebie tej niezwykłej odpowiedzialności jest aż tak trudnym zadaniem. W ponad 100-tysięcznym powiecie stalowowolskim na taki krok zdecydowało się dotychczas 66 rodzin. Pomocą w  pozyskiwaniu informacji służyć będą także pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli.(r)

Przejrzyj babcine szuflady

Szkoła Suki Biłgorajskiej oraz Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej wraz z Lokalną Grupą Działania „Leśny Krąg” zapraszają dzieci oraz młodzież do udziału w  konkursie na najciekawszą starą fotografię przedstawiającą dawne życie na ziemi janowskiej. Konkurs polega na odszukaniu w domowych albumach starych fotografii. Do wybranej i zgłoszonej do konkursu fotografii należy dołączyć informację o tym, kiedy zdjęcie zrobiono, co lub kogo ono przedstawia itp. Może to być zawarte w  formie wywiadu (historii-wspomnienia spisanego lub nagranego) z  osobą, która opowie coś o tej fotografii. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 czerwca w wybranych instytucjach kultury i placówkach oświatowych na terenie powiatu janowskiego. Szczegóły, regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia na stronie www.sukabilgorajska.pl/konkurs. (r)

Przeglądnij swój rower

Janowskie Koło Rowerowe „Omega” organizuje I  Rajd Rowerowy „Szlakiem Czarnej Perły: Pięć Zalewów – Morze Atrakcji”. Rajd zostanie rozegrany w dniach 1 i 2 czerwca. Etap pierwszy, o  długości 100 km, rozegrany będzie na trasie: Janów Lubelski – Zofianka Dolna – Dzwola – Kocudza – Frampol – Latyczyn – Kulików – Nielisz – Szczebrzeszyn – Turzyniec – Zwierzyniec. Wyjazd ok. godz. 8 sprzed bramy głównej ZOOMU NATURY w  okolicy janowskiego zalewu. Etap drugi zostanie rozegrany następnego dnia na krótszym już, 72-kilometrowym dystansie: Zwierzyniec – Lipowiec – Siedem Chałup – Bukowa – Ujście – Momoty Górne – Szklarnia – Janów Lubelski. Szczegółowe informacje pod telefonami: 600 027 441 oraz 661 548 973, niezbędne do zapisania się dokumenty pobrać można ze strony: http://www.janowlubelski.pl/aktualnosci/dla-turystow/rajd-rowerowy-szlakiem-czarnejperly-piec-zalewow-morze-atrakcji (r)

Będzie się działo, oj będzie!

Janowski Ośrodek Kultury przygotował na Dzień Dziecka dla milusińskich bogaty blok imprez. 1 czerwca od godz. 14 na placu przed JOK-iem koncertować będą dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne, prowadzone będą konkury wszelakie, od zręcznościowych po sportowe, rowerowe i plastyczne, wytyczona zostanie też muzyczna „Droga do gwiazd”. Nie zabraknie pokazów w wykonaniu janowskich strażaków, którzy zaprezentują nie tylko swój najnowszy sprzęt, ale i najwyższe umiejętności w prowadzeniu profesjonalnych akcji ratowniczych. Będzie mnóstwo ruchu, śmiechu, znakomitej zabawy i mnóstwo atrakcyjnych nagród. (r)

Teatralny Dzień Dziecka

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli przygotował trzy wspaniałe spektakle teatralne stanowiące wyjątkowy prezent dla najmłodszych mieszkańców miasta. Prezentacje rozpocznie 31 maja o godz. 17 rzeszowski Teatr Maska. Przedstawi spektakl „Szewc Kopytko i kaczor Kwak”. Następnego dnia, w sobotę 1 czerwca o godz. 16, Teatr im. H. Ch. Andersena z Lublina przedstawi sztukę „Tymoteusz i psiuńcio”. Jak powszechnie wiadomo, w  Stalowej Woli dorośli uwielbiają operetki. „Skrzypek na dachu”, wystawiany w  kwietniu w  MDK przez Teatr Muzyczny z  Lublina, zachwycił publiczność. Tym razem lubelscy artyści powracają do tego miasta z zamiarem oczarowania najmłodszych widzów. „Calineczka,” wystawiana przez zespół złożony z solistów, chóru, baletu i orkiestry zapowiada się niezwykle. Baśń Andersena przedstawiona w tak bogatej formie na pewno odkryje przed nami swój nowy wyraz. Spektakl rozpoczyna się o godz. 16,w niedzielę 2 czerwca. Wszystkie przedstawienia zostaną zaprezentowane w sali widowiskowej MDK. (r)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.