Zawichost. Znaleźli skarb – ponad 1800 monet z XII wieku! - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Zawichost. Znaleźli skarb – ponad 1800 monet z XII wieku!

1
1 z 10

Olbrzymi zbiór monet z wczesnego średniowiecza, z XII wieku, znaleziono w Trójcy, części Zawichostu. Znajdowały się one w glinianym, płytko zakopanym naczyniu. 

Skarb liczy ponad 1840 monet srebrnych,  a waży prawie kilogram. – Został on zakopany prawdopodobnie w latach 70. XII wieku. Naczynie, w którym się znajdował, zostało rozbite, prawdopodobnie podczas orki, dlatego część monet wysypała się z niego i została rozwleczona wokół naczynia – informuje dr hab. Marek Florek, archeolog z Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Monety składające się na skarb to prawie wyłącznie denary książąt Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego, synów Bolesława Krzywoustego.

Zbiór numizmatów został odkryty w trakcie poszukiwań zabytków prowadzonych na terenie Zawichostu przez Nadwiślańską Grupę Poszukiwawczą Stowarzyszenia „Szansa”, kierowaną przez Wojciecha Rudziejewskiego-Rudziewicza. Wraz z innymi znalezionymi wówczas przedmiotami został on przekazany do Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przeprowadziło wstępną konserwację monet. W najbliższą środę w łódzkiej instytucji odbędzie się prezentacja skarbu.

Eksploratorzy znaleźli również ponad 100 monet z XI wieku oraz pochodzące z XI i XII stulecia odważniki. – Wszystkie te zabytki wskazują, że w XI i XII wieku na terenie Zawichostu-Trójcy istniała osada targowa o znaczeniu ponadlokalnym, gdzie spotykali się kupcy nie tylko miejscowi, ale również z terenów położonych nad Bałtykiem, z Rusi, prawdopodobnie także Węgier – mówi Marek Florek.

Więcej na temat odkrycia w Zawichoście-Trójcy będzie można przeczytać w następnym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Fot. Marek Florek

Na zdjęciach:  monety  i odważniki znalezione w Zawichoście-Trójcy.

1 z 10
Udostępnij

Jeden komentarz