Zbadaj swoje kości w "osteobusie" - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Zbadaj swoje kości w „osteobusie”

2

Mobilna pracownia densytometryczna przeprowadzi badania w dniach:

02.11.2021 – SPZOZ Kraśnik Rejestracja ul. Chopina 13
02.11.2021 – SPZZOZ ul. Zamoyskiego 149 Janów Lubelski,
03.11.2021 – Przychodnia Specjalistyczna ul. Wolności 54 Nisko
03.11.2021 – SPZOZ (Szpital) u. Obrońców Pokoju 74a Kolbuszowa
04.11.2021 – Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej,
Targowa 4, Tarnobrzeg
08.11.2021 -NZOZ Medyk Przychodnia ul. Generała Leopolda Okulickiego 36
Stalowa Wola

Zapisy telefonicznie pod numerem telefonu 512 351 600.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę
kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

 

2 komentarze

  1. Jakie dane trzeba podać przed badaniem? Numer pesel? Imię i nazwisko? Miejsce zamieszkania? Numer telefonu , najlepiej komórkowego? Seria i numer Dowodu Osobistego? Inne, jakie?