Zdobyli prestiżową nagrodę kulinarną

0

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec w gminie Ulanów odebrało podczas Targów „Smaki Regionów” w Poznaniu nagrodę ,,Perła 2015’’ przyznaną za miód z facelii.

Ta prestiżowa nagroda Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo w tym roku już po raz 15 została wręczona podczas Międzynarodowych Targach POLAGRA w Poznaniu. Na tę największą w Europie Środkowo-Wschodniej imprezę biznesową w branżach spożywczej, gastronomicznej i hotelarskiej, przyjechało ponad 200 producentów z 13 województw, przywożąc ogromną ilością smakołyków wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nagrodzony miód faceliowy z Bielińca jest koloru  jasnożółtego i przypomina miód  akacjowy. Ma przyjemny, delikatny smak i posiada lekko kwaskowaty posmak. Posiada właściwości lecznicze, zapobiega przeziębieniom oraz stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, nadaje się również wrzodów żołądka i dwunastnicy, problemach z wątrobą, trzustką i woreczkiem żółciowym. Miododajna facelia pochodzi z Kalifornii, skąd sprowadzono ją na początku ubiegłego wieku. Jest rośliną jednoroczną, o wysokości od 30 do 70 cm, kwiaty mają kolor błękitny. Facelia siana przez rolników jako poplon. (pen)

Share.

Comments are closed.