Zespół staromiejski w Sandomierzu na liście pomników historii

0

Zespół staromiejski w Sandomierzu został wpisany na listę pomników historii.

Uroczystości z tym związane odbyły się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Ich gospodarzem był prezydent Andrzej Duda, który wcześniej podpisał dokumenty przyznające kilku świętokrzyskim zabytkom, w tym sandomierskiej starówce, status pomnika historii. Sandomierz w tym wydarzeniu reprezentował między innymi burmistrz miasta Marek Bronkowski i biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, natomiast województwo – świętokrzyscy parlamentarzyści i wojewoda, Agata Wojtyszek.

Figurujący na liście „Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy” tworzą: katedra, kościół św. Jakuba z klasztorem dominikanów, Dom Długosza, średniowieczny układ urbanistyczny miasta, otoczony pozostałościami murów miejskich z Bramą Opatowską, Ratusz, budynek Collegium Gostomianum, dawne klasztory reformatów i benedyktynek. – Jest to niebywały sukces wielu osób, które zabiegały o wpisanie sandomierskiego zespołu staromiejskiego na tę listę. Powołaliśmy specjalny zespół, który pracował nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Jestem mu bardzo wdzięczny, bo to dla miasta nie tylko prestiż, ale też wymierne korzyści. Teraz będziemy mogli liczyć na dodatkowe punkty przy ocenie wniosków na renowację naszych zabytków – mówi burmistrz miasta, Marek Bronkowski.

Oprócz sandomierskiej starówki, z województwa świętokrzyskiego na listę pomników historii dopisany został też kielecki Pałac Biskupów Krakowskich, wraz z zespołem katedralnym. W sumie lista pomników historii liczy ponad 70 obiektów. Wśród nich są te z naszego regionu: klasztor na Świętym Krzyżu, Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach i Opactwo Cystersów w Wąchocku. (jż)

Share.

Comments are closed.