Reklama
Złożyli hołd poległym powstańcom [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Złożyli hołd poległym powstańcom [zdjęcia]

0

W Staszowie i Rytwianach uczczono pamięć powstańców styczniowych w 158. rocznicę wybuchu niepodległościowego zrywu 1863 roku.

W uroczystościach, skromnych tym razem z uwagi na pandemię, wzięli udział m.in. starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, wiceburmistrz Ewa Kondek, przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Kwiecjasz, wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz  oraz radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak.

Już 17 lutego 1863 roku, a więc niespełna miesiąc po wybuchu powstania, na przedmieściach Staszowa doszło do starcia oddziałów Mariana Langiewicza z Rosjanami. Znacznie krwawsza bitwa rozegrała się w dniu 21 października w Jurkowicach, na terenie dzisiejszej gminy Bogoria, gdzie zginęło ponad 90 powstańców, a 140 dostało się do niewoli.

Sześciu powstańców, poległych w tych dwóch bitwach znalazło swój wieczny spoczynek na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja w Staszowie, gdzie członkowie samorządowych delegacji złożyli dziś kwiaty i zapalili znicze. Modlitwę za poległych powstańców zmówił proboszcz parafii św. Bartłomieja ks. kan. Szczepan Janas, a wartę przy mogile powstańczej zaciągnęli uczniowie staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Kwiaty złożono również na grobie powstańców w Rytwianach.

Fot. J. Mazanka

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.