Zmarł Marian Lesiak, nestor szydłowskich strzelców - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 2 lipca
reklama

Zmarł Marian Lesiak, nestor szydłowskich strzelców

0

W wieku 83 lat zmarł Marian Lesiak, starszy inspektor Związku Strzeleckiego, osoba niezwykle zasłużona dla społeczności gminy Szydłów, powiatu staszowskiego i województwa świętokrzyskiego.

Marian Lesiak przyszedł na świat w Szydłowie w 1938 r. Tutaj przeżył II wojnę światową. Dorastał i pracował w Kielcach cały czas żywo interesując się historią i kolekcjonerstwem. Przez wiele lat był właścicielem największej kolekcji odmian orła wojskowego w Polsce. Zajmował się także wykonawstwem ciekawych instalacji metaloplastycznych nawiązujących do historii.

Po przejściu na emeryturę powrócił do rodzinnego Szydłowa. W 1996 r. współzakładał Związek Strzelecki w Kielcach i w tym samym roku oddział tego związku założył w Szydłowie, choć nieformalną grupę strzelców utworzył jeszcze wcześniej. W marcu 1998 r. zarejestrowano w sądzie Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, któremu prezesował przez cały okres działalności. Na przestrzeni lat członkami STS było około 800 osób, głównie dzieci i młodzież z Gminy Szydłów ale także z innych miejscowości – Staszowa, Buska-Zdroju, Tucząp, Rakowa czy Gnojna. Brali oni udział w marszach upamiętniających wydarzenia historyczne m.in. szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej im. J. Piłsudskiego czy Powstania Styczniowego. Strzelcy brali udział w uroczystościach patriotycznych m.in. 3 Maja, 11 Listopada, Święto Wojska Polskiego, podczas których pełnili warty honorowe przy pomnikach i grobach poległych żołnierzy. Marian Lesiak organizował również obozy strzeleckie, głównie na Wybrzeżu. Dla wielu dzieci pochodzących z ubogich rodzin wiejskich była to jedyna możliwość wakacyjnego wypoczynku w ciągu roku. Sześciu wychowanków Mariana Lesiaka związało swoje życie zawodowe z mundurem – czterech zostało żołnierzami zawodowymi, a dwóch – policjantami. STS jako jedno z nielicznych organizacji w Polsce posiadało własną strzelnicę z bronią palną krótką i długą z której można było trenować strzelectwo.

Marian Lesiak został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejc Pamięci Narodowej i Złotym Medalem za Zasługi dla Strzelca. Otrzymał również awans na stopień generała seniora Związku Strzeleckiego RP.

W połowie października Marian Lesiak uległ poważnemu wypadkowi. Od tamtej pory przebywał w szpitalu. Zmarł rano 1 listopada.

Fot. arch.

zmarł marian lesiak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.