Zmarł ocalały z Treblinki - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 28 czerwca
reklama

Zmarł ocalały z Treblinki

0

Samuel Willenberg, więzień Treblinki i najdłużej żyjący uczestnik słynnego buntu więźniów obozu 2 sierpnia 1943 roku, zmarł wczoraj w Izraelu, w wieku 93 lat. Wojenne losy rodziny Willenbergów związane były z Opatowem.

Kto zwiedzał Muzeum Powstania Warszawskiego, pamięta być może eksponowaną tam kopię sugestywnego rysunku „Jezu ufam Tobie”. Jego oryginał przetrwał okupację, ale jest dziś niedostępny dla postronnych osób. Znajduje się na tylnej części schodów prowadzących do piwnicy domu przy ul. Marszałkowskiej 60. Podczas najgorętszych powstańczych walk, wymalował go ukrywający się tam wraz z wieloma innymi osobami Perec Willenberg, ojciec Samuela. Stłoczeni w piwnicy ludzie byli przekonani, że to właśnie malowidło uchroniło budynek od zburzenia, a ich od śmierci w ruinach.

Perec Willenberg uchodził za jednego z najwybitniejszych w międzywojniu twórców dekoracji synagogalnych. Do jego ostatnich dzieł należały zdobienia wnętrz bożnicy w Piotrkowie Trybunalskim i Opatowie. Ta pierwsza oparła się wojennej pożodze. Po drugiej nie ma już nawet śladu.

Więcej w papierowym wydaniu TN

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.