reklama
Zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski, syn ostatnich przedwojennych właścicieli Leszczkowa - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 12 sierpnia
reklama

Zmarł prof. Jerzy Mikułowski Pomorski, syn ostatnich przedwojennych właścicieli Leszczkowa

0

Prof. Jerzy Mikułowski Pomorski, wybitny socjolog, wieloletni rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nie żyje. Zmarł 12 grudnia w wieku 83 lat.

Profesor był prawnukiem Jerzego Ossolińskiego, ostatniego z Ossolińskich właściciela Ossolina – rodowego gniazda tej zasłużonej familii.  Jedna z córek Jerzego, Gabriela, została wydana za Stanisława Mikułowskiego-Pomorskiego z Leszczkowa i przeprowadziła się do męża, zabierając z rodzinnego domu m.in. bogatą bibliotekę. Gabriela i Stanisław mieli dwie córki i jednego syna – Władysława zwanego powszechnie  Maćkiem. Zmobilizowany latem 1939 roku Władysław „Maciek” Mikułowski Pomorski, nigdy nie wrócił już do domu. Jak się później okazało, został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Na leszczkowskich włościach pozostała jego żona Barbara (1909-1989) z dwuletnim wówczas synem, Jerzym. Barbara Mikułowska-Pomorska, matka profesora Jerzego Mikułowskiego-Pomorskiego, była cioteczną siostrą premiera Tadeusza Mazowieckiego. Rodzina spokrewniona jest także z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Tuż przed śmiercią, z inicjatywy Jarosława Barana, prof. Mikułowski Pomorski rozpoczął nagrywanie serii wspomnieniowych filmów, w których opowiada o dziejach swojej rodziny.

Fot. archiwum Uniwersytetu Śląskiego

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.