Zmienili zdanie

0

Projekt mający na celu sprowadzenie do Tarnobrzega ptaków, które mają zjadać znaczne ilości komarów będzie realizowany w pierwotnym kształcie. Na terenie miasta powstaną dwie wieże, na których zostanie zamontowanych 180 budek lęgowych jerzyków.

Przed tygodniem informowaliśmy, że tarnobrzescy urzędnicy zdecydowali, że zamiast wież, które miały stanąć na terenach nadwiślańskich i nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na dachach  bloków  w  całym  mieście  zostaną zamontowane same budki dla ptaków. Przeciwko  temu  zaprotestował  autor  projektu budowy  „Oto  wieża  jest  dla  jerza”  (który w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego poparło ponad 340 osób) Piotr Morawski.

Urzędnicy przemyśleli więc sprawę i zdecydowali się zorganizować konsultacje z  jego udziałem. – Zorganizowaliśmy to spotkanie, bo chcieliśmy wysłuchać jego argumentów i wymienić się uwagami. Rozmawialiśmy na temat możliwych  form  realizacji  tego  projektu  za  kwotę pieniędzy, którą mamy zarezerwowaną na ten cel – tłumaczy Renata Domka, rzecznik prasową prezydenta miasta. – Inwestycja ta zostanie  zrealizowana  zgodnie  z  pierwotnym projektem.  Nie  chcielibyśmy  odchodzić  od tego,  co  zdecydowali  mieszkańcy.  Zastanawiamy  się  natomiast  nad  tym,  jak  zrobić  to najbardziej racjonalnie.

– Jestem zadowolony, że doszło do tego spotkania. Pierwsze słowa, jakie padły w tym temacie z ust prezydenta trochę mnie zszokowały, zresztą podobnie jak wszystkich, którzy głosowali na ten projekt. Późniejsze konsultacje pokazały jednak, że jest wola ze strony urzędników, aby doprowadzić to do końca – komentuje Piotr Morawski.  – Szkoda  tylko,  że  w  tym  sezonie lęgowym jerzyki raczej nie zdążą zainteresować się budkami, które zlokalizowane zostaną na tych wieżach. Zaproponowałem więc, aby jedna z  wież  była  trochę  mniejsza,  a  zaoszczędzone dzięki temu pieniądze wydać na zakup budek, które jeszcze w tym sezonie lęgowym – do maja – zostałyby zawieszone na budynkach użyteczności publicznej. (…)

Rafał Nieckarz

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.