W Tarnobrzegu powstanie Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich. Zobacz wizualizację - Tygodnik Nadwiślański
reklama

W Tarnobrzegu powstanie Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich. Zobacz wizualizację

0

Powstał koncepcyjny projekt Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tarnobrzegu. Po wykonaniu dokumentacji projektowej miasto rozpocznie starania o pozyskanie dofinansowania na tę największą inwestycję sportową w regionie.

Tarnobrzeskie Centrum Sportu miałoby stanąć przy ulicy Zwierzynieckiej w Tarnobrzegu, a jego projekt zakłada przebudowę kompleksu boisk piłki nożnej, do hokeja na trawie i siatkówki plażowej, a także zadaszenie kortów tenisowych, budowę stadionu lekkoatletycznego, siłowni zewnętrznych. W projekcie zaplanowana została również infrastruktura towarzysząca, parkingi, trybuny, szatnie, a także… hotel dla 52 osób.

W ramach centrum sportu wybudowane zostanie boisko główne z nawierzchnią z trawy naturalnej wewnątrz areny lekkoatletycznej z kompleksem urządzeń lekkoatletycznych, z bieżnią okrężną 4-torową i prostą 6-torową (możliwe konkurencje do rozgrywania: biegi na różnych dystansach, z przeszkodami, przez płotki, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok w dal i trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce). Powstaną także trzy boiska treningowe, w tym jedno wielofunkcyjne, także do hokeja na trawie, ze sztuczną nawierzchnią oraz z zadaszeniem pneumatycznym, boisko do siatkówki plażowej, siłownie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pomyślano też o pneumatycznym zadaszeniu istniejących kortów.

Zobacz także: 
– Uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku edukacji w Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu [zdjęcia]

Część hotelowa zakłada z kolei hol z recepcją oraz salę restauracyjną wraz z zapleczem kuchennym. W okolicy budynku mają się znaleźć pomieszczenia gospodarczo-garażowe, techniczne, toalety ogólne i te dostępne od zewnątrz. Na piętrze zaprojektowano 2-osobowych pokoi hotelowych. Znalazłyby się tam również pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną i zapleczem socjalnym. W projekcie hotelowym nie zabrakło również sal do ćwiczeń – dwie do sportów siłowych oraz dwie sale fitness.

W koncepcji uwzględniono również mniejsze obiekty takie jak: pawilon ze stanowiskiem sędziowskim oraz stanowiskiem dla spikera na boisku głównym, pawilon kasowy, sanitariaty dla widzów. W projekcie znajduje się też parking dla samochodów osobowych z miejscami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, a także stanowiska dla autobusów. Wybudowane mają zostać trybuny: jedna na około 800 widzów oraz dodatkowa dla gości na około 50 widzów, przy jednym z boisk treningowych na ok. 300 widzów.

Z małej architektury oprócz ławek i stojaków rowerowych zaplanowano budowę m.in. betonowych stołów do ping-ponga i piłkarzyków. Ze względu na przeznaczenie obiektu, projekt Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich zakłada dostosowanie wszystkich obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz także: 
– Radny nazwał nauczycieli debilami [W najnowszym numerze]

Koncepcja budowy Tarnobrzeskie Centrum Sportu zakłada powierzchnię około 64 tys. mkw. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi niespełna 37 mln zł brutto. To jednak dopiero projekt koncepcyjny.

– Następnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowej i wtedy dopiero będziemy mogli podjąć starania o pozyskanie środków na budowę centrum. Z uwagi na wartość inwestycji zadanie podzielimy na etapy. Będziemy poszukiwać możliwości dofinansowania przedsięwzięcia z różnych źródeł. Planujemy zgłosić wniosek do drugiego naboru wniosków Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Potencjalnym źródłem dofinansowania może być również Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, który opracowuje samorząd województwa oraz programy Ministerstwa Sportu – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.