Zofia Szwed obchodziła swoje setne urodziny - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

Zofia Szwed obchodziła swoje setne urodziny

0

Piękny jubileusz setnych urodzin obchodziła pochodząca z tarnobrzeskiego Nagnajowa, a obecnie mieszkanka gminy Jeżowe, Zofia Szwed. Jubilatka doczekała się 23 wnucząt, 30 prawnucząt oraz 10 praprawnucząt.

Pani Zofia Szwed, z domu Piskor, przyszła na świat 29 września 1921 r., jednak w dokumentach została wpisana pod datą urodzenia 30 września 1921 r. Pochodzi z Nagnajowa, obecnie dzielnicy Tarnobrzega. Była córką stelmacha (rzemieślnika wyrabiającego drewniane części wozu), który pracował w dworach w Zaleszanach, Grębowie i Nowym Narcie.

Początkowo rodzina Piskorów ze względu na pracę ojca osiedliła się w Zaleszanach, tam jednak mogli mieszkać jedynie 10 lat. Po upływie tego czasu zostali przeniesieni do pracy we dworze w Nowym Narcie. Tam właśnie pani Zofia poznała Jana Szweda, za którego wyszła za mąż w  1938 r.  Małżeństwo doczekało się 10 dzieci (6 zmarło).

Podczas II wojny pani Zofia wraz z rodziną była zmuszona do opuszczenia Nowego Nartu z powodu wysiedlenia wioski przez Niemców. Wówczas udali się do Dąbrowicy, gdzie mieszkali przez kilka lat. Mąż pracował, a pani Zofia zajmowała się wychowaniem dzieci. Gdy wojna miała się już ku końcowi, znajomy zaproponował rodzinie przeniesienie się do miejscowości Kamień. Pod koniec okupacji wrócili do Nowego Nartu. Odtąd Szwedowie przestali tułać się po świecie.

W 1985 r. Zofia Szwed została wdową. Jubilatka doczekała się 23 wnucząt, 30 prawnucząt oraz 10 praprawnucząt. Jest szesnastą osobą obchodzącą 100-lecie urodzin w gminie Jeżowe.

Uroczystości urodzinowe miały kameralny charakter i  odbyły się w domu jubilatki. Panią Zofię odwiedził wójt gminy Marek Stępak wraz z delegacją. Goście wręczyli jubilatce dyplomy i kwiaty, a także złożyli życzenia wielu lat w zdrowiu.

(gil)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.