Żołnierze z Niska walczą z powodzią [ZDJĘCIA]

0

Żołnierze jednostek z Niska pomagają usuwać skutki podtopień i nawałnic m.in. w powiecie mieleckim.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej do udziału w usuwaniu skutków podtopień i nawałnic skierowane zostały pododdziały podległe Dowództwu Generalnemu Sił Zbrojnych. W akcji biorą udział żołnierze oraz sprzęt z 3 Batalionu Inżynieryjnego 2 Pułku Inżynieryjnego i 16 Batalionu Saperów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz śmigłowiec Mi-17.

Zorganizowano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe (WZZ) „Wadowice Górne”, w skład którego weszło 17 żołnierzy, 3 zestawy niskopodwoziowe, pływający transporter samobieżny PTS-M, dwie spycharko-ładowarki SŁ-34 oraz samochód sanitarny Iveco z 3 Batalionu Inżynieryjnego i 16 Batalionu Saperów z Niska. Ponadto w rejonie działań kryzysowych przez cały czas pozostają w gotowości do użycia siły i środki m.in. transporter PTS-M oraz uniwersalne maszyny inżynieryjnych UMI TIER II do interwencji oraz przeprowadzenia ewentualnej ewakuacji ludności i zwierząt.

Dowódcą WZZ „Wadowice Górne” wyznaczony został zastępca dowódcy – szef sztabu 16 Batalionu Saperów z Niska mjr Adam Bieniek.

Od 23 maja siły i środki z WZZ „Wadowice Górne” 3 Batalionu Inżynieryjnego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia wraz z żołnierzami 16 Batalionu Saperów po wykonaniu drogi na przełaj, przystąpili do odbudowy wału w m. Izbiska, gm. Wadowice Górne.

Z powodu intensywnych opadów deszczu wojska operacyjne pozostają w gotowości do działania w rejonach zagrożonych powodzią na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.

Decyzją szefa MON, na wniosek wojewodów, wojska operacyjne dysponujące specjalistycznym sprzętem udzielą  niezbędnej pomocy w regionach zagrożonych powodzią. (pen)

Źródło: kpt. Ireneusz Kozubal, kpt. Romuald Kurzawa

POMÓŻ NAM TWORZYĆ RAPORT Z REGIONU

CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA

PRZYSYŁAJCIE JE NA REDAKCJA@TYNA.INFO.PL

LUB NA NASZEGO FACEBOOKA 

Share.

Comments are closed.