Zamknij

Szykuje się wielkie widowisko! Odwtorzą krwawą bitwę. Będą czołgi, wozy pancerne, a nawet samolot

08:44, 02.09.2023 . Aktualizacja: 10:42, 05.09.2023
Skomentuj

Już 9 września na terenach nadwiślańskich w miejscowości Lipnik w powiecie staszowskim odbędzie się jedno z największych widowisk historycznych w południowo-wschodniej części Polski. Będzie to rekonstrukcja bitwy o Osiek stoczonej we wrześniu 1939 roku.

Niedługo po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, w dniach 10 i 11 września 1939 r. polscy żołnierze bronili przedpola przeprawy na Wiśle w rejonie Osieka, niezbędnej do ewakuacji oddziałów Grupy Operacyjnej „Jagmin”. Na pozycje polskich 23 Dywizji Piechoty i 55 Dywizji Piechoty Rezerwy Armii „Kraków” uderzył cały niemiecki VII Korpus Armijny.

[ZT]186993[/ZT]

Wojska niemieckie zaatakowały Polaków, którzy obsadzili pozycje w Osieku. W początkowej fazie bitwy oddziały polskie, osłabione ciężkim i celnym ogniem artyleryjskim, musiały opuścić miasto. Jednak po przegrupowaniu, siły GO „Jagmin” przypuściły kontratak, w wyniku którego je odbiły. Sytuacja powtarzała się kilkukrotnie. Osiek aż trzy razy znajdował się w rękach hitlerowców. Ostatecznie Polakom udało się wystarczająco daleko odrzucić najeźdźców i w miarę bezpiecznie przeprawić się przez Wisłę. Na uwagę zasługuje obrona cmentarza, podczas której cały czas okrążona grupka żołnierzy z CKM-em, odpierała fale nieprzyjaciela.

Bitwa o Osiek bardzo mocno odcisnęła się w pamięci ówczesnych mieszkańców okolicy. To właśnie na nich spadł makabryczny ciężar pochowania poległych żołnierzy i odbudowy miasta, które zostało zniszczone w około 80 procentach. Podczas walk zginęło ponad 120 żołnierzy polskich i 102 niemieckich.

– Spróbujemy odtworzyć przełomowy moment bitwy w którym ostatkiem sił Polscy żołnierze wykonują kontratak na nacierające jednostki niemieckie. Ten desperacki manewr odrzucił Niemców i pozwolił na dokonanie udanej przeprawy przez rzekę Wisłę – tłumaczy pomysłodawca widowiska Paweł Krakowiak, prezes Stowarzyszenia „Avito vivit honore” i jednocześnie radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. – Zaakcentujemy również wątek bohaterskiej obrony stanowiska CKM na osieckim cmentarzu.

W historycznym spektaklu weźmie udział ok. 100 rekonstruktorów, wyposażonych w czołgi niemieckie PzKpfw I i PzKpfw II, polski czołg lekki TKS, działko Bofors 37mm, motocykle, w tym niemieckie BMW.

– W przypadku dobrych warunków atmosferycznych przewidziany jest również udział samolotu stylizowanego na samolot niemiecki messerschmitt bf 109 – dodaje P. Krakowiak. Ponadto udział w inscenizacji będą brały jednostki polskiej kawalerii, a także będą wykorzystane efekty pirotechniczne. Inscenizacja zostanie rozegrana nad Wisłą w malowniczej scenerii pozbawionej w tle współczesnych budowli i infrastruktury, co nadać ma dodatkowo realizmu całemu zamierzeniu.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.

Partnerem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%