Zamknij

Współczesna polska ilustracja dla dzieci - wystawa i warsztaty

15:33, 20.05.2016 TN
Skomentuj

Niezwykła wystawa i warsztaty dla dzieci gości w Stalowej Woli od 22 maja do 18 września 2016 roku dzięki tutejszemu Muzeum Regionalnemu.

Polska ilustracja dla dzieci odnosi dziś wielkie międzynarodowe sukcesy. Wystawa "Tu czy tam?" pokazuje ten fenomen. Prace najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów będzie można oglądać już od 22 maja. W tym dniu odbędą się także wyjątkowe warsztaty, które poprowadzi Ewa Solarz, kuratorka wystawy.

Wiemy, że czytanie dzieciom jest ważne. Ale czy mamy świadomość, że towarzyszący tekstowi obraz ma w sobie równie wielką siłę? A ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu? Na wystawie przedstawiamy prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich ci już rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy krajowych i międzynarodowych nagród. Są też tacy, w których dostrzegamy potencjał i liczymy na ich dalszy rozwój. Każdy z nich traktuje dziecko jak partnera, jak wrażliwego czytelnika ich wizualnego języka. Każdy z nich opowiada obrazem swoją historię. Dzięki nim powstają książki, które są dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.

Wystawa składa się z trzech części i ma za zadanie angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści. W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz będą miały okazję sprawdzić się jako ilustratorzy. W drugiej - wejdą w świat książki, w którym ilustracje stają się scenografią interaktywnego labiryntu. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie spotykają się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające wystawę będą mogły skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, dzięki czemu utrwalą wiedzę o ilustracji i odkryją ukryte tajemnice wystawy.

Jedną z książek prezentowanych na wystawie jest publikacja dydaktyczna "E-grosik", przygotowana przez Muzeum Regionalne. Jej bohaterowie - Misia, Gucio i Tymek, wraz ze swoją mamą - przedstawią dzieciom w sposób prosty i przystępny podstawowe zasady ekonomiczne, wyjaśnią pojęcia związane z tą dziedziną, zapoznają z historią środków płatniczych oraz rozwojem gospodarczym kraju w okresie narodzin COP i Stalowej Woli. "E-grosik" i zawarte w nim ilustracje Katarzyny Boguckiej stanowią integralną część wystawy.

Tę niezwykłą ekspozycję dedykowaną dzieciom otwierają warsztaty kuratorką wystawy Ewą Solarz. Na nich dowiemy się: jak powstaje książka, jak jest zbudowana i ile osób pracuje przy jej powstaniu, jak powstają ilustracje do bajek, wierszy oraz wszelkich książek dla dzieci, jak rozległa musi być wyobraźnia twórcy, o czym on myśli, gdzie szuka inspiracji i jak tworzy takie małe dzieła? Można będzie porozmawiać o pracy ilustratora, autora tekstu, wydawcy, redaktora i drukarza. W książkach odnajdziemy m.in. twarde i miękkie okładki, wyklejki, rozkładówki, grzbiety i kapitałki. - Zastanowimy się nad tym, czy ilustracja musi pokazywać dokładnie to o czym mówi tekst, czy wszyscy ilustratorzy pracują używając komputera, jak pokazać na rysunku dźwięk, czy dwie czarne kropki pozwalają zaprojektować nieskończenie wiele ilustracji, przypomnimy sobie co mieściło się w 40 wagonach w wierszu "Lokomotywa", jak nazywali się bohaterowie wiersza "O Panu Tralalińskim" i razem z nimi pośpiewamy - zachęcają organizatorzy.

MR zaprasza na zajęcia do budynku dawnej biblioteki przy ul. Staszica 14 w Stalowej Woli w niedzielę 22 maja od 11 i od 13.

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%