Zamknij

Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Będą degustacje, warsztaty, koncerty, wystawa i spektakl teatru ognia

08:50, 15.11.2023 . Aktualizacja: 14:00, 15.11.2023
Skomentuj

Najbliższy weekend (17-19 listopada) minie w Sandomierzu pod znakiem Święta Młodego Wina. Będzie mu towarzyszyło wiele atrakcji, wśród nich koncerty i wystawa. 

Wydarzenie będzie okazją do skosztowania młodego wina. – Jest to również czas na omówienie i podsumowanie mijającego sezonu oraz przedstawienie nowych pomysłów. Jednak przede wszystkim to najlepsza okazja, by nasi winiarze mogli podzielić się swoją wiedzą i pasją, wychodząc ze swych winiarni naprzeciw przybyłym gościom, witając ich znakomitym produktem Ziemi Sandomierskiej. Gospodarze winnic, jak co roku, zajmą swoje miejsca w sandomierskich restauracjach, by móc częstować enoturystów świątecznym młodym winem – mówią organizatorzy wydarzenia.

Podczas święta swoje produkty zaprezentuje 12 winnic należących do Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego oraz zaprzyjaźnione winnice z Podkarpacia.

W piątek o godzinie 19 w restauracji Jadwiga odbędzie się kolacja degustacyjna z winami z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Poprowadzi ją Justyna Korn- Suchocka, publicystka, dziennikarka winiarska, sędzia w konkursach enologicznych, organizatorka licznych wydarzeń winiarskich. Kolacja będzie wstępem do koncertu Andrzeja Sikorowskiego, który odbędzie się w Klubie N51 o 21.30. 

Także w piątek o 20 w restauracji Hotelu pod Ciżemką odbędzie się uroczysta kolacja degustacyjna, prowadzona przez Macieja Nowickiego, dziennikarza, krytyka winiarskiego, znawcę i miłośnika ekoturystyki. Wszystkie te propozycje są odpłatne.

W sobotę o godzinie 11 w Zamku Królewskim nastąpi  uroczyste otwarcie Święta Młodego Wina. W południe wyruszy z zamku winny korowód z oprawą muzyczną i asystą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. O 13 na Rynku, przed Ratuszem, burmistrz Sandomierza przekaże klucz do bram miejskich na ręce prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Ten punkt programu uatrakcyjnią pokazy tańców dworskich w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa  Ziemi Sandomierskiej.

W godzinach od 14 do 22 zaplanowane są degustacje, spotkania z winiarzami oraz warsztaty tematyczne. Restauracje będą serwować w tym czasie dania ze specjalnego menu.  

O 15 Maciej Nowicki poprowadzi w sali konferencyjnej w Hotelu „Basztowy” warsztaty tematyczne pod hasłem „Co w Sandomierskim piszczy?” (opcja biletowana). O 16.30 rozpoczną się w tym samym miejscu warsztaty z Justyną Korn-Suchocką „Czekolada i wino, czyli szczęście do kwadratu” (opcja biletowana).  

O 16 w podcieniach Kamienicy Oleśnickich wystąpią Hambawenah i KASA.

O 19 w pomieszczeniach tego zabytkowego obiektu zostanie otwarta wystawa Piotra Lutyńskiego. Odbędzie się również koncert zespołu Rdzeń. Na 20 zaplanowany jest pokaz teatru ognia.

Ponadto od 12 do  16 będzie można zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną z przewodnikiem, Muzeum Zamkowego. 

O 22:00 rozpocznie się afterparty w Klubie N51 (opcja biletowana).  

Niedzielę, ostatni dzień  świętowania, rozpocznie  msza św., odprawiona o 9. 15 w kościele św. Jakuba.

Chętni będą mogli skorzystać z Dnia Otwartych Piwnic w winnicach na Sandomierskim Szlaku Winiarskim.

Do  udziału w sobotnich degustacjach win będzie uprawniał Paszport Enoturysty. Gwarantuje on również prawo do różnego rodzaju zniżek czy bonusów, między innymi na zwiedzanie zabytków Starego Miasta.

Organizatorem imprezy jest Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.  

 

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski – wokalista, autor, kompozytor, aranżer oraz producent większości swoich nagrań oraz wideoklipów. Sprzedał łącznie ponad pół miliona płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów w Polsce oraz w USA, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Australii. Znany z takich przebojów, jak „Piękniejsza”, „Maczo”, „Dżu-Dżu (Ja wierzę, że)” „Każdy lubi boogie”, „Seks i kasa”. Jako pierwszy w Polsce samplował polskie nagrania z lat 80. oraz przeszczepił na nasz grunt raggamuffin i merengue. Inspiruje się takimi stylami muzycznymi jak soukous, soca, reggaeton, zouk, kizomba, bachata czy mazouk. Współpracował z Marylą Rodowicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Klich i Funky Filonem. W nagraniach i koncertach towarzyszyli mu muzycy z Kuby, Meksyku i Senegalu: Mariachi los Amigos, Rei Ceballo, Tony Junior, Mamadou Diouf, Pako Sarr.

Hambawenah – zespół prowadzony przez Grzegorza Świtalskiego, od wielu lat związanego ze Świętem Młodego Wina, będącego autorem piosenki sandomierskich winiarzy „Nie zapraszaj mnie na wino. "Hamba – znaczy podróż!”. Hambawenah jest zespołem wokalno-instrumentalnym powstałym w 1996 roku. Niemal od początku muzyków fascynował folklor regionu oraz flisactwa rzecznego, który od zawsze był wpisany w sandomierski krajobraz. Świadomość tego, że to tradycje współkształtowały naszą historię, czyniąc bogaty, różnorodny, ale i spójny wkład w unikalną kulturę jest nadal głównym motorem napędowym grupy, ale też ważnym wyróżnikiem zarówno na polskiej, jak i międzynarodowych scenach world music.

 

Piotr Lutyński – urodził się w 1962 roku w Tychach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych imienia A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, wykonuje obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne. Od końca lat 90. zwierzęta stały się współtwórcami działań artysty. Realizował pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczyły żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją

i muzyką. Artysta uważa, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, dzięki nim przełamuje sztuczność konwencji galeryjnego wydarzenia. Współzałożyciel (z Markiem Kozicą) grupy – zespołu muzyki improwizowanej Rdzeń. Prowadzi akcje totalne w przestrzeni miasta, które polegają na interdyscyplinarnym koncercie połączonym z akcją artystyczną. W 2014 roku stworzył także grupę Ryszard Krynicki & Rdzeń, a w 2021 roku powstał Rdzeń 69. Piotr Lutyński zrealizował dwa filmy krótkometrażowe: „Ocean Elektronów” i „Wielowymiarowość”.

Od wielu lat prowadzi wykłady, warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci i dorosłych, łącząc tematy sztuk wizualnych i fizyki współczesnej z muzyką.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%