Zamknij

Na winiarskim szlaku

09:01, 26.03.2014 TN Aktualizacja: 09:03, 26.03.2014
Skomentuj

Sandomierszczyzna przyciąga turystów nie tylko malowniczymi krajobrazami i ciekawą ofertą turystyczną. Coraz częściej bywa rozpoznawana jako region winiarski. A to za sprawą działalności Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Miłośników  enoturystyki  -  czyli  podróży  po  winnicach  i  winiarniach,  przybywa w  Polsce  wraz  z  rozwojem  kultury  picia wina i wzrostem liczby zakładanych winnic. A  tych,  także  w  naszym  regionie,  powstaje coraz  więcej.  Bez  wątpienia  winiarstwo  na Sandomierszczyźnie przeżywa obecnie renesans. Wyjątkowy mikroklimat Wyżyny Sandomierskiej, żyzne gleby, ukształtowanie terenu i długi okres bezprzymrozkowy stwarzają wręcz idealne warunki do uprawy winorośli.

Winiarze zrzeszeni w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy prowadzą produkcję wysokiej  jakości  wina  gronowego  z  własnych upraw. Obecnie stowarzyszenie liczy 26  członków  -  winiarzy  oraz  sympatyków sandomierskiego winiarstwa, którym leży na sercu rozwój sandomierskiego regionu. Ich winnice rozpościerają się na południowych skarpach,  zajmując  łącznie  około  10  hektarów  powierzchni.  Są  to  głównie  młode, dopiero założone winnice, niektóre nie owocują jeszcze w pełni. Jak dotąd do sprzedaży trafiły wina z Winnicy Sandomierskiej w gm. Dwikozy, Winnicy Płochockich w gm. Wilczyce oraz Winnicy nad Jarem w gm. Samborzec,  ale  osób  zainteresowanych  prowadzeniem takiej działalności wciąż przybywa.

 - Tworzony przez nas region winiarski może być prawdziwym magnesem dla turystów. Winiarstwo,  szczególnie  w  Polsce,  jest  pewnego rodzaju  ciekawostką,  która  może  przyciągać w te okolice wiele osób, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy, które będą ciekawe właśnie tego, jak wygląda winiarstwo w tym północnym kraju i jakie wina tu powstają - mówi Marcin Płochocki (na zdjęciu z żoną Barbarą), prezes Stowarzyszenia Winiarzy Sandomierskich, który wspólnie z żoną od 2006 roku prowadzi pionierską w skali regionu i kraju winnicę w gminie Wilczyce. - Nasze produkty są doceniane i wyróżniają się na tle innych polskich win. Ten specyficzny mikroklimat, w którym dojrzewają owoce, powoduje, że smak wina jest bardziej zrównoważony, ma ono w sobie mniej kwasowości. Smakosze są w stanie dostrzec te różnice od razu.

Gościnne  progi  sandomierskich  gospodarstw  winiarskich  przekracza  coraz  więcej turystów i koneserów wina. Z myślą o nich winiarze  wytyczyli  Sandomierski  Szlak  Winiarski, będący pewnego rodzaju ścieżką turystyczną prowadzącą przez ich gospodarstwa. Oferują nie tylko degustację swoich trunków, zwiedzanie winnic i winiarni, ale także zakwaterowanie w ich gospodarstwach, a nawet fachowe wskazówki w dziedzinie prowadzenia amatorskiej produkcji winiarskiej.

- Rzeczywiście, jest coraz większe zainteresowanie naszą ofertą. Zdarza się, że przyjeżdżają do nas turyści z zagranicy, mieliśmy już gości ze Stanów Zjednoczonych i z Australii. Zawsze  spotykamy  się  z  bardzo  pozytywną opinią na temat naszych produktów - mówi Marceli Małkiewicz z Winnicy Sandomierskiej, która w tym roku rozpoczęła sprzedaż win z własnej uprawy.

Winnice to miejsca interesujące nie tylko dla  enoturystów.  Ich  gospodarze  zapewniają, że nawet jeśli do winiarni trafi ktoś przypadkowo, nie jest znawcą wina i nigdy w winnicy ani winiarni nie był, to z uwagą przyjrzy  się  choćby  procesowi  produkcji wina,  a  już  na  pewno  szybko  rozsmakuje się w aromatycznym trunku.

- Wydaje mi się, że konsumpcja wina w Polsce, niestety, kojarzona jest wciąż z jakąś atmosferą elitarności i pewnego rodzaju luksusu, co jest zupełnie nieuzasadnione. Osoby niebędące koneserami tego trunku mogą czuć się tym skrępowane  i  przytłoczone.  Podczas  spotkań z naszymi gośćmi przełamujemy te stereotypy. Staramy się mówić o uprawie winorośli, procesie produkcji wina w taki sposób, aby każdy, znawca czy też nie, poczuł ten klimat, mógł rozsmakować się w tym napoju i po prostu cieszyć się jego smakiem - podkreśla M. Płochocki. (...)

Joanna Dudek-Juda

Więcej w papierowym wydaniu "TN".

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%