Chciał pomóc kuzynce, stracił 2000 złotych…

0

Policjanci staszowskiej jednostki przypominają o zachowaniu ostrożności podczas dokonywania płatności BLIKiem. Zbliżający się okres przedświąteczny i związany z nim szał zakupowy to czas, w którym oszuści nie śpią i czyhają na nasze potknięcie. Oszuści wykorzystując różne historie podszywają się pod znajomych, czy też członków rodziny prosząc o szybką pożyczkę i udostępnienie kodu umożliwiającego wypłatę czy też płatność mobilną. Pośpiech i życzliwość nie były wczoraj dobrymi doradcami 29-letniego mieszkańca Staszowa. Mężczyzna chcąc pomóc kuzynce w efekcie końcowym stracił 2000zł.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Staszowie zgłosił się 29-letni mieszkaniec miasta, który poinformował policjantów, że padł ofiarą oszustów. Mężczyzna na jednym z portali społecznościowych z konta swojej kuzynki otrzymał wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą aplikacji BLIK, która umożliwi opłacenie zamówienia w dwóch transakcjach po 1000zł. Brak jakichkolwiek podejrzeń był spowodowany tym, że kilka minut wcześniej poinformowany został przez swoją siostrę o tym, że kuzynka będzie miała tego typu prośbę, gdyż do niej też się zwracała o pomoc, jednak ta nie potrafiła zrealizować płatności BLIKiem, stąd zaproponowała pomoc swojego brata. Nic nie podejrzewający mężczyzna dwukrotnie udostępnił kod BLIK w rezultacie czego z jego konta wypłacona została kwota w wysokości 2000zł. Po całym zajściu na numer komórkowy mężczyzny zadzwoniła kuzynka, która zapytała 29-latka czy kontaktował się z nim ktoś za pośrednictwem jej konta na portalu społecznościowym. Gdy mężczyzna potwierdził, kobieta oświadczyła, że ktoś włamał się na jej konto w social mediach, a ona utraciła nad nim kontrolę.

Ostrzegamy!

W przypadku jakichkolwiek próśb o udzielnie pożyczki bądź internetowej płatności nie działajmy pochopnie. W tego typu sytuacjach naszym najlepszym sprzymierzeńcem jest czas. Jeżeli ktoś z rodziny, czy też znajomych prosi nas o szybkie udzielenie pożyczki, skontaktujmy się z nim telefonicznie, pytając czy faktycznie o taką pożyczkę się do nas zwracał. Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Opr. JSz

Źródło: KPP w Staszowie

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.