I Festiwal Kultury Lasowiackiej. ETNOLAS – Lasowiackie Pikniki w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

I Festiwal Kultury Lasowiackiej. ETNOLAS – Lasowiackie Pikniki w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim

0

Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście końcówki wakacji zapraszamy na rodzinne imprezy w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim. W dniach 22 i 27 sierpnia odbędzie się tam I Festiwal Kultury Lasowiackiej – EtnoLas!

Gwarantujemy, że z nami będziecie się świetnie bawić z całą rodziną. Podczas ETNOLASU z pewnością nie będzie się nudził ani mały, ani duży! Zaplanowaliśmy gry i zabawy, koncerty i … rejsy jachtami po Jeziorze Tarnobrzeskim!

22 sierpnia | niedziela

TARNOBRZEG

JEZIORO TARNOBRZESKIE

12.00-17.00 | Konkursy, gry i zabawy o lasowiackie serce, rejsy jachtami po Jeziorze Tarnobrzeskim

15.00-16.30 | Kuchnia z sercem — miniwykład, prezentacja i degustacja

17.00 | Koncert szantowy w wykonaniu zespołu Klang

W Tarnobrzegu nad Jeziorem Tarnobrzeskim czekać na Was będzie świetna zabawa w piknikowym stylu. Zapraszamy od godziny 12.00 (22 sierpnia) na konkursy, gry i zabawy o lasowiackie serce dla całych rodzin. Zabawy rodzicom i dzieciom na pewno dostarczą takie konkurencje jak: toczenie beczki, szczudła, czy rzut kapeluszem. Na uczestników rywalizacji czekać będą atrakcyjne gadżety oraz dla najlepszych rejsy jachtami po Jeziorze Tarnobrzeskim. O godz. 15.00 rozpoczynamy gotowanie z sercem. W ramach wydarzenia „kuchnia z sercem” odbędzie się miniwykład, prezentacja lasowiackich specjałów i pyszna degustacja. A na deser mamy dla Was koncert legendarnej grupy KLANG, która w swym repertuarze ma specjalny program żeglarski dla dzieci.

27 sierpnia | piątek

ZESPÓŁ ZAMKOWO-PARKOWY W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

14:00-17.00 | Leśne dzieci przejmują Baranów Sandomierski

Koncert lasowiacki — Nadsańska Orkiestra Kameralna, Chór Dworski | Cud na Zamku w Baranowie — Teatr Lalkowy Przytulanka | Dziecięce zespoły pieśni i tańca | Dziecięco śpiwka lasowiacko — warsztaty wokalne | Łopowiodka lasowiacko — warsztaty gwary lasowiackiej | #TerazLasowiacy — legendy w sieci — gry, animacje, warsztaty | zagadkownia lasowiacka, wycinanki i kwiaty z bibuły, dawne gry i zabawy

W piątek 27 sierpnia oddajemy do dyspozycji dzieciakom i ich rodzicom Zamek w Baranowie Sandomierskim! Od godziny 14.00 zapraszamy na lasowiacką imprezę pn. „Leśne dzieci przejmują Baranów Sandomierski”. W ramach lasowiackiego pikniku odbędzie się „Koncert Lasowiacki”, na którym wystąpi Nadsańska Orkiestra Kameralna i Chór Dworski. Teatr Lalkowy Przytulanka zaprezentuje spektakl „Cud na Zamku w Baranowie”. Wystąpią też dziecięce zespoły pieśni i tańca. Kto jeszcze nie zna lasowiackich przyśpiewek i lasowiackiej gwary będzie miał świetną okazję spróbować swoich sił w tej niełatwej sztuce. To nie jedyne świetne zajęcia, w których można będzie uczestniczyć w ramach I Festiwalu Kultury Lasowiackiej. EtnoLas w Baranowie Sandomierskim. Zapraszamy też na gry, zabawy, animacje, warsztaty: wycinanki i kwiaty z bibuły!

I Festiwalu Kultury Lasowiackiej. EtnoLas to blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni podczas których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka. Już w najbliższą sobotę zapraszamy na nowy FESTIWAL na imprezowej mapie Podkarpacia.

WSTĘP NA WYDARZENIA I IMPREZY FESTIWALOWE JEST NIEODPŁATNY. Zapisy na wydarzenia festiwalowe (warsztaty, spacery po lesie, bieg na orientację, spływy) przyjmujemy pod nr tel. +48 17 852 00 09 oraz adresem e-mail: cit@podkarpackie.travel .

Zapisy na Rajd Rowerowy „LAS — NASZ DUCH” (28 sierpnia)  będą możliwe w dniach 18-20 sierpnia (godz. 8.00-15.00) w siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się w programie oraz na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej, zapraszamy też na profil wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/357809815870503

ETNOLAS – co jeszcze dla Was przygotowaliśmy?

W ramach bloku tematycznego „Las – nasz duch” zapraszamy Was do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków dowiecie się na warsztatach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Poznacie też przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki. Zabierzemy Was do lasowiackiej pasieki, gdzie poczujecie się „Jak w ulu”, zaglądniemy do malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek, przystroimy całą izbę kwiatami z bibuły i poznamy tajemną sztukę ziołolecznictwa i ziołową magię. Gdy już poznamy lasowiackie zajęcia oddamy się wierzeniom dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej i posłuchamy fantastycznych opowieści o zjawach, demonach i duchach.

Do miasta zbudowanego ze stali i woli zapraszamy na WIDOWISKO PLENEROWE „LAS — DOM NASZ”! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. Gwarantujemy też, że w Stalowej Woli na Jarmarku Lasowiackim dowiecie się wszystkiego o lasowiackiej kulturze, bartnictwie, designie i lesie (Plac Piłsudzkiego przy MDK).

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zapraszają na nową imprezę prezentującą tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej „EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej”. Festiwal odbędzie się w dniach 21-29 sierpnia. Wydarzenie zostało objęte Honorowym  Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Partnerami wydarzenia są:

Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Miasto Tarnobrzeg,  Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie, MOK Rudnik nad Sanem, Fundacja Rzeszowska, Fundacja Artystyczna GA MON, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, MDK Kolbuszowa, MDK

Stalowa Wola, Stowarzyszenie Ekoskop, LGD Siedlisko, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Browar Rzemieślniczy „Lasowiak”.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.