Idzie fala wezbraniowa na Wiśle [ZDJĘCIA!] (aktualizacja na bieżąco)

0

Fala wezbraniowa na Wiśle spodziewana jest w Tarnobrzegu i Sandomierzu w niedzielę wieczorem, a według niektórych prognoz, o 2 w nocy. Strażacy od kilku dni przygotowują się na jej przyjście. Prawy wał rzeki na odcinku 3 km podwyższany jest  o ok. 40 cm workami z piaskiem i specjalnymi rękawami wypełnianymi wodą.

W sobotę, kiedy byliśmy na wale w Sandomierzu-Koćmierzowie, dokładnie w miejscu jego przerwania w 2010 roku, Wisła sięgała podstawy wału. Na wodowskazie w Sandomierzu do stanu alarmowego (610 cm) brakowało ok. metra wody. Z pewnością zostanie on przekroczony. Bulwar Piłsudskiego zostanie zalany. Pracownicy MOSiR wynosili z budynku przystani sprzęty z “poziomu zero” na wyższą kondygnację. Ale prognozy są optymistyczne. Woda ma być niższa o metr od rekordowego poziomu (8,5 m) sprzed czterech lat. Do Sandomierza mimo to ściągają posiłki z całego kraju. W Koćmierzowie widzieliśmy na lawecie łódź pontonową z Włocławka! Przy wale powstało sztabowe “miasteczko” – z ogromnym namiotem, oświetleniem halogenowym, zapasami piasku i worków. Strażaków żywi catering z firmy “Kasia” z Dwikozów. Na wały przychodzą co chwilę zaniepokojeni mieszkańcy Koćmierzowa, Wielowsi czy Nadbrzezia. Koszmar powraca. Nikt nie kryje obaw…

PS Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wisła ma osiągnąć w Sandomierzu poziom 7,8 metra. Jacenty Czajka, kierownik sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych mówi, że Sandomierz jest w stanie przyjąć falę do około 8 metrów. Cztery lata temu Wisła miała ponad 8,5 metra. Do Sandomierza, jak poinformował zastępca komendanta głównego PSP, skierowane zostaną dodatkowe siły. Będzie to około 180 żołnierzy i 275 policjantów. Ściągnięty zostanie także sprzęt – koparki, spycharki i samochody ciężarowe.

PS 2 Komunikat UM Tarnobrzeg: Poziom wody w Wiśle wzrósł do 500 cm, czyli przekroczył stan ostrzegawczy o 80 cm. Sytuacja hydrologiczna się pogarsza, dlatego apelujemy o zapoznanie się z instrukcją postępowania na wypadek powodzi zamieszczoną na stronie miasta www.tarnobrzeg.pl , śledzenie komunikatów na  niej  zamieszczanych oraz emitowanych przez Radio „Leliwa”.

PS 3 Komunikat UM Sandomierz: Kulminacyjna fala powodziowa przewidywana jest w Sandomierzu w dniu 18 maja 2014 r. około godz. 15.00. Przewidywana wysokość fali około 780 cm. Obecna sytuacja nie powoduje potrzeby ewakuacji mieszkańców. O ewentualnych zmianach będę Państwa informował na bieżąco. Jerzy Borowski – Burmistrz  Miasta Sandomierza.

PS 4 Na stadionie w Sandomierzu wylądował w sobotę przed godz. 20 policyjny śmigłowiec Sokół. Od rana będzie patrolował Wisłę, jej dopływy i obwałowania. W niedzielę mają też przylecieć dwa helikoptery Mi-8 gotowe do ewakuacji ewentualnych powodzian. To “dmuchanie na zimne”, bo powódź w Sandomierzu nadal jest mało prawdopodobna. Skąd więc taka niezwykła mobilizacja? Polak mądry przed szkodą czy najbliższe wybory?

PS 5 Wciąż nowe fakty. Do Sandomierza (od strony Stalowej Woli) przyjechał konwój wojskowy m.in. z amfibiami. A minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski przyznał, że fala kulminacyjna w Sandomierzu może być większa niż się spodziewano.

PS 6 Stan wody w Sandomierzu w niedzielę z godz. 10 to 701 cm (poprawka – 10.30 – 708 cm; godz. 11 – zaskoczenie? – 707; godz. 12 jednak 714; 12.30 – 713; 13.00 – 712; 13.30 – 719; 14.00 – nadal 719; 14.30 – 722; 15.00 – 721; 15.30 – 727; 16.00 – 730; 16.30 – 723; 18.00 – 740; 18.30 – 741; 19.30 – 744; 20.00 – 733).

PS 7 Nowy komunikat Rafała Bąkowskiego z IMiGW: – Obecnie fala wezbraniowa jest w okolicy Szczucina. Dziś ok. 2 w nocy spodziewamy się jej w Sandomierzu. Prognozujemy rząd wielkości 775 cm, czyli 68 cm mniej niż w roku 2010 – dodał i podkreślił: “Jeżeli odniesiemy to do wałów, to mamy zapas ok. 130 cm“.

PS 8 Generał Janusz Skulich, szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przestrzega przed nadmiernym optymizmem: – Sytuacja w Sandomierzu jest poważna, dlatego należy zachować czujność. Fala będzie się długo utrzymywać. Przynajmniej przez dwie doby będzie bardzo wysoki stan wody. Stąd taka mobilizacja i dokładnie zaplanowana organizacja obrony.

PS 9 e-ftalo na forum gazeta.pl: Przed chwilą wróciłem z trasy rowerem. Od Furman do Sandomierza wzdłuż Trześniówki. Dużo ludzi stoi na wałach, pełna mobilizacja. Z wiosek wywożone są maszyny rolnicze.Trześniówka po stronie Sandomierza na 1/3 wału, ale jeszcze daleko do korony. Zaś z drugiej strony dotyka podstawy wału. W Sandomierzu po lewej stronie wielkie tłumy gapiów podziwiają zatopiony bulwar. Natomiast prawy wał od strony huty dotyka podstawą do wody. Próbowałem dojechać główną drogą od osiedla do Koćmierzowa, lecz policja nie pozwala. Dojechałem polną. No i w Koćmierzowie równo rozłożone jakieś 40 cm worków z piaskiem aż po Sandomierz. Służby i wojsko z rozłożonym namiotem, samochody straży stoją całym rzędem. W Koćmierzowie woda bardzo wysoko, jakieś 2 m brakuje do korony wału.

PS 10 Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski w TVN 24 o godz. 18: – Nie spodziewam się przelania wałów. Zbyt wielu ludzi tu (w Koćmierzowie – przyp. red.) pracowało, by ich wysiłek poszedł na marne. Jednak jesteśmy przygotowani na ewakuację mieszkańców, bo żadnego zagrożenia nie wolno lekceważyć.

PS 11 Na wale w Koćmierzowie, jak pokazał TVN 24, minister spraw wewnętrznych Rafał Trzaskowski i komendant główny PSP. A więc nie ma się czego bać…

Zobacz zdjęcia z podtopień w Tarnobrzegu-Zakrzowie i wału Wisły w Koćmierzowie:[nggallery id=127]Fot. W. Pintal

A tu zdjęcia Bulwaru Piłsudskiego w Sandomierzu z soboty, 17 maja, z godz. 17:[nggallery id=129]Fot. J. Żuk

Więcej w najbliższym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.