Reklama
Ile mieszkańców ma Tarnobrzeg? Jak dużo powstało firm? Rok 2020 w liczbach - Tygodnik Nadwiślański

Ile mieszkańców ma Tarnobrzeg? Jak dużo powstało firm? Rok 2020 w liczbach

3

W porównaniu do roku 2019, w 2020 odnotowano w Tarnobrzegu więcej zgonów. Jednak w roku zmagań z pandemią można się było tego spodziewać. Za to olbrzymim zaskoczeniem są tarnobrzeskie dane dotyczące działalności gospodarczej. Miniony rok zamknęliśmy wzrostem liczby zarejestrowanych nowych podmiotów! Mniej też niż w 2019 roku firm wyrejestrowano. Mało tego, w roku 2020 sporo firm wznowiło zawieszoną kiedyś działalność.

Liczba mieszkańców Tarnobrzega na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiła 45 817 osób. Wprawdzie w ciągu minionego roku urodziło się 323 nowych mieszkańców miasta (to porównywalna liczba do roku poprzedniego, gdy odnotowano 337 urodzeń), za to wzrosła liczba zgonów z 475 w roku 2019 do 545 osób w roku 2020. W tym przypadku Tarnobrzeg nie jest odosobniony. Tendencję wzrostową, jeśli chodzi o śmiertelność, obserwuje się w całym kraju, a także na świecie. Pandemia zbiera jednak swoje śmiertelne żniwo.

Zobacz także:
– Więcej zgonów niż urodzeń. Sandomierski USC podsumowuje miniony rok
– Stalowa Wola. Miastu grozi widmo katastrofy demograficznej?

Panoszący się wirus miał wpływ też na liczbę zawieranych małżeństw, których zawarto o blisko połowę mniej niż rok wcześniej. Nie oznacza bynajmniej, że SARS-CoV-2 studzi uczucia. Większość par w obliczu obostrzeń sanitarnych, nie mogąc zorganizować wymarzonego wesela, przełożyła termin ślubu na rok 2021. W minionym roku miłość i wierność ślubowało sobie zaledwie 140 par (w tym 67 ślubów zawarto przed urzędnikiem, a 73 to śluby konkordatowe), podczas gdy w roku 2019 na ślubnym kobiercu stanęło 221 par.

W Tarnobrzegu rodzi się niemal po równo dziewczynek i chłopców. Żadna z płci nie ma przewagi. I tak, na 323 urodzonych przed rokiem dzieci tarnobrzeżan 161 to dziewczynki, 162 – chłopcy. Dla porównania w roku 2019 urodziło się 169 dziewczynek i 168 chłopców. A jakie imiona nadawano pociechom w roku 2020? Najpopularniejsze imiona żeńskie minionego roku to Zuzanna, Julia i Zofia. Dla chłopców najczęściej rodzice wybierali imiona Jakub, Jan i Kacper.

Zobacz także:
– Tarnobrzeg. Ścigali pirata na motocyklu po całym osiedlu [wideo][zdjęcia]

– Tarnobrzeg. Dwie młode kobiety zdewastowały instalację świetlną w Sylwestra
– Tarnobrzeg. Pijany rowerzysta tamował ruch na ulicy Sikorskiego

Wbrew najgorszym obawom, rok 2020 okazał się łaskawy dla tarnobrzeskich przedsiębiorców (mowa o działalności prowadzonej przez osoby fizyczne, rejestrowanej w CEIDG). Wprawdzie w roku minionym 130 tarnobrzeskich firm zawiesiło działalność, ale tu należy zaznaczyć, że to ogólny trend wśród przedsiębiorców na całym świecie, których branża została ograniczona, a nawet całkowicie sparaliżowana w czasie obowiązywania narodowych kwarantann. Dla wielu branż pomoc niesiona w czasie pandemii zarówno przez tarnobrzeski samorząd, jak i pomoc rządowa okazały się, jak widać, skuteczne. Na całkowite zamknięcie działalności w roku 2020  zdecydowało się 85 przedsiębiorstw z Tarnobrzega. Dla porównania, w roku 2019 wyrejestrowano 120 podmiotów. Podobnie optymizmem napawają dane dotyczące rejestracji nowej działalności. W roku 2020 na terenie gminy Tarnobrzeg zarejestrowano 193 nowe firmy, o 11 więcej niż rok wcześniej.  Mało tego, do tego doliczyć trzeba 82 firmy, które  w roku 2020 wznowiły swą zawieszoną wcześniej działalność!

Źródło: UM Tarnobrzeg

Udostępnij
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wieśniak
1 miesiąc temu

“Liczba mieszkańców Tarnobrzega na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiła 45 817 osób.”
Im mni tym lepi.Wincyj świrzego powietrza bydzie.

“Panoszący się wirus miał wpływ też na liczbę zawieranych małżeństw, których zawarto o blisko połowę mniej niż rok wcześniej.”
Najlepi na kocio łape żyć se.Nie pasi to kazdy we wswojo strone pódzie.

jozin
1 miesiąc temu

w tarnobrzegu powinien byc burmistrz a ne prezydent

wieśniak
1 miesiąc temu
Reply to  jozin

abo stanowisko sołtysa.Przecie to wioska.