IPN nie odpuszcza

0


W  Instytucie Pamięci Narodowej trwa kompletowanie próbek materiału genetycznego, które być może pozwolą zidentyfikować szczątki pochodzącego z  Tarnobrzega dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i  Niezawisłość” – majora Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” (z lewej jego popiersie).

O  tym, że być może udało się odnaleźć szczątki „Zapory” i zabitych razem z nim (7 marca 1949 roku) sześciu jego podkomendnych głośno zrobiło się pod koniec minionego roku. Było to wynikiem ekshumacji przeprowadzonych na tak zwanej Łączce na Powązkach.

Niedługo po tym ogłoszono, że zidentyfikowano pierwsze szczątki, należące między do kapitana Stanisława Łukasika ps. „Ryś” – jednego z oficerów z otoczenia dowódcy partyzantki niepodległościowej na Lubelszczyźnie mjr. H. Dekutowskiego. W tym samym czasie próbki DNA do porównania z  tymi pochodzącymi ze szczątków wydobytych z  mogiły na Łączce, pobrano od żyjących członków rodziny „Zapory”. Do tej pory jednak nie udało się go zidentyfikować. (…)

(rn)

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.