Jacek Tarnowski otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

Jacek Tarnowski otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec

0

Zmarły w listopadzie burmistrz Połańca Jacek Tarnowski otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy. Na dzisiejszej sesji uchwałę w tej sprawie podjęto jednogłośnie.

W obradach uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny Jacka Tarnowskiego. Obecny był również wiceprezes Związku Miast i Gmin Świętokrzyskich, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Uzasadnienie do projektu uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa odczytała Małgorzata Dalmata-Konwicka, która przypomniała, że zmarły włodarz związany był z samorządem od 2002 roku, gdy wybrany został członkiem rady miejskiej. W 2006 roku wygrał po raz pierwszy wybory na burmistrza i sprawował ten urząd nieprzerwanie do swojej śmierci, a więc przez 15 lat.

– Te 15 lat jego pracy to był czas najbardziej dynamicznego rozwoju Połańca w całej jego historii – mówiła M. Dalmata-Konwicka. – Ślady jego działalności widoczne są wszędzie. Połaniec wspiął się na wyżyny w każdym aspekcie.

Głosowana chwilę później uchwała została przyjęta jednogłośnie.

– Honorowe obywatelstwo nadaje się ludziom o wielkich zasługach. To wyraz najgłębszego szacunku i podziękowania. Podjęcie tej uchwały będzie trwałym śladem o świętej pamięci Jacku Tarnowskim w historii naszej gminy – mówił przewodniczący Rady Miasta Stanisław Lolo.

Przegłosowaną uchwałę przewodniczący przekazał na ręce Kamila Tarnowskiego, syna zmarłego burmistrza.

– Mój tata był człowiekiem, który swoją postawą udowadniał co oznacza oddanie dla spraw publicznych. Dla mnie na zawsze pozostanie wzorem samorządowca. Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie inicjatywy nadania mu tytułu honorowego obywatela i wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o jego osobie – powiedział K. Tarnowski. Do podziękowań dołączyła się również siostra zmarłego, Barbara Augustowska.

Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, w przeszłości także wicewojewoda świętokrzyski, zaznaczył, że z osiągnięć gminy, które sfinalizowane zostały w trakcie kadencji Jacka Tarnowskiego, korzystać będą również następne pokolenia.

– 23 listopada ziemia połaniecka okryła się żałobą. Straciła fantastycznego gospodarza, a my, świętokrzyscy samorządowcy straciliśmy kolegę, z którego braliśmy przykład. Traktowaliśmy go jako autorytet, włodarza bez reszty oddanego swojej małej ojczyźnie. Potrafił w wyjątkowy sposób budować wspólnotę samorządową. Czuł się gospodarzem odpowiedzialnym za tę ziemię. Wysoko podniósł poprzeczkę wszystkim, którym przyjdzie kontynuować jego dzieło – podkreślił G. Dziubek.

W trakcie sesji minutą ciszy uczczono także pamięć zmarłego w styczniu wieloletniego sekretarza miasta i gminy Połaniec Mieczysława Machulaka.

Fot. arch.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.