Kup pan śmietnik

0

W ubiegłym tygodniu firma A.S.A. wraz ze śmieciami zabierała mieszkańcom Tarnobrzega pojemniki, w których gromadzili odpady. Teraz każdy z nich będzie musiał kupić nowy śmietnik, za co najmniej kilkadziesiąt złotych.

A.S.A. zabiera kosze, ponieważ wraz z końcem czerwca przestanie odbierać śmieci od tarnobrzeżan. Firma przegrała organizowany przez tutejszy urząd miasta przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Wygrała za to podobne przetargi w innych miejscowościach i tam właśnie mają trafić kosze zabrane mieszkańcom Tarnobrzega.

Pojemniki należące do firmy A.S.A. użytkowało około 2,5 tysiąca tarnobrzeskich rodzin. Nieznaczna cześć mieszkańców miasta korzysta z własnych śmietników. A.S.A. posiada ich wykaz. Jeśli jest się przekonanym, że już kiedyś płaciło się za kosz, warto poszukać faktury i w razie potrzeby.  Jan Palacz z A.S.A. tłumaczy, że firma nie byłaby w stanie zebrać wszystkich należących do niej pojemników w ciągu jednej nocy – na przełomie czerwca i lipca. Dlatego ten proces rozpoczęto już w połowie tego miesiąca. W zamian tarnobrzeżanie dostali plastikowe worki.

Mieszkańcy miasta są zdezorientowani. Dla większości z nich zabieranie śmietników było sporym zaskoczeniem.

Ja, podobnie jak wielu moich sąsiadów, byłam przekonana, że kosz należy do mnie, że spłacałam go w ratach, w opłacie za wywóz śmieci. Teraz zostaliśmy z workami, to strasznie niepraktyczne. Poza tym, to nie w porządku, że umowa obowiązuje do końca miesiąca, a oni kosze zabierają już teraz – mówi pani Magdalena z tarnobrzeskiego osiedla Wielowieś, która w minionym tygodniu zadzwoniła do naszej redakcji.

Tarnobrzeski urząd miasta poinformował nas, że w ramach opłaty za wywóz odpadów miasto będzie dostarczać mieszkańcom właśnie worki. Natomiast, zgodnie z „Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku” przyjętym przez radę miasta, to na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wyposażenia ich w pojemniki do składowania odpadów.

Informacja o tym znajduje się nie tylko na naszej stronie internetowej, ale była też zamieszczona w „Merkuriuszu Tarnobrzeskim” – poświęconym w całości zmianom w gospodarce odpadami, który trafił do tarnobrzeżan pod koniec marca – mówi dyrektor kancelarii prezydenta miasta Wojciech Malicki. (…)

Rafał Niweckarz

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.