reklama
Na ścianie TDK namalowali mural z wizerunkiem Stanisława Jachowicza [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Na ścianie TDK namalowali mural z wizerunkiem Stanisława Jachowicza [zdjęcia]

1
1 z 6

Na bocznej ścianie Tarnobrzeskiego Domu Kultury odsłonięty został mural urodzonego w Dzikowie bajkopisarza i poety Stanisława Jachowicza. Jego portret wraz z symbolami nawiązującymi do jego bajek został namalowany w środę, 29 września, przez uczniów szkół z miasta i okolicznych gmin, pod okiem grafficiarza Dariusza Paczkowskiego. 

W uroczystej prezentacji i przecięciu wstęgi przed wizerunkiem bajkopisarza, uczestniczyli przedstawiciele Rady Miejskiej z wiceprezydentem Mirosławem Plutą na czele. Obecni byli również repreentanci Tarnobrzeskiego Domu Kultury, dyrektor Piotr Markut i Renata Domka, jedna z inicjatorek i główna organizatorka I edycji festiwalu „Jachowicza”. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu, prowadzące do II edycji Festiwalu Baśniowy Świat St. Jachowicza.

Projekt muralu jest dziełem Dariusza Paczkowskiego i zaproszonej do współpracy utalentowanej plastycznie młodzieży. Zanim przystąpili do tworzenia, D. Paczkowski poprowadził warsztaty dotyczące odpowiedzialności za środowisko, miasto czy różnic pomiędzy wandalizmem i graffiti. Uczestnicy zapoznali się też z działalnością poety i wartościami, jakie mu przyświecały.

Zobacz także: 
– Trwają zapisy na “Bieg z Polpharmą dla dzieci”. Opłaty wpisowe zostaną przekazane na remont łazienek w Domu Dziecka w Skopaniu

Szkic wizerunku S. Jachowicza powstał już we wtorek. W środę, od samego rana uczniowie kilku tarnobrzeskich szkół m.in. z „Hetmana”, „Małego Księcia”, „Jachowicza” czy grębowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, pod okiem zaproszonego gościa tworzyli mural, który od dziś stanie się jedną z atrakcji miasta.

Piktogramy i mniejsze grafiki, które znalazły się na ścianie obok sylwetki poety, nawiązują do symboli miasta oraz bajek dzikowianina. – Na muralu znalazły się elementy takie jak łódka, drzewo, kotek, piłka, kurczątko czy pszczółka – wszystkie te symbole nawiązują do twórczości poety. Swoje miejsce znalazł też herb Tarnobrzega. Kolory ikonek z kolei były dobierane według naszej twórczej fantazji i mają nawiązywać do mozaiki znajdującej się na zabytkowej ścianie budynku TDK – tłumaczy uczennica ZSO w Grębowie, Wiktoria Weiss.

 

1 z 6

Jeden komentarz

  1. Obsługa pompy na

    Na ostatniej fotografii to łapki trzymią jak w kościole na mszy. Tak poza tym to po co ta cała szopka z udziałem lokalnych politykierów? Nie można muralu namalować bez tej sztucznej pompy?