reklama
Narodziny Gwiazdka i Diablika - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 20 sierpnia
reklama

Narodziny Gwiazdka i Diablika

0

Ruda i Czarna, samice uroczych alpak, które od roku hoduje pani DOROTA MADEJ z Wielowsi doczekały się potomstwa. Po trwającej jedenaście miesięcy ciąży na świat przyszły dwa samczyki, Gwiazdek i Diablik. Jeden czarny, drugi brązowy. Egzotyczne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych są oryginalną ozdobą hektarowego ogrodu Madejów.

O  nietypowej  hodowli  pisaliśmy  już  na  łamach  „TN”. Podczas naszej wizyty pani Dorota zapowiedziała, że z niecierpliwością  czeka  lata,  bo  wtedy  mają  urodzić  się  młode. – Na powiększenie stada trzeba czekać dosyć długo, bo na świat przychodzi po jednej alpace. Moim marzeniem jest prowadzenie alpakoterapii, gdyż ze względu na spokojne usposobienie, zwierzęta w roli nietypowych terapeutów sprawdzają się fantastycznie – mówi pani Dorota.

Młode biegają po całej posesji. Szczególnie rozbrykany  jest  Diablik.  Wszystko  go  ciekawi,  zagląda  w  każde miejsce  ogrodu.  Gwiazdek  lubi  jeść,  podobnie  jak  jego matka Ruda. Obydwa samczyki nadal są karmione przez matki.  Z  nimi  spędzają  większość  dnia.

Samice  alpak są bardzo troskliwe i opiekuńcze. Karmią młode mlekiem przez pół roku. Gdy Ruda urodziła, nie pozwoliła nam przez pierwsze godziny podejść do małego Gwiazdka – opowiada właścicielka. Liczące sześć osobników stadko, pomimo swych egzotycznych korzeni, w Polsce czuje się bardzo dobrze. – Alpaki są rodowitymi Chilijczykami. Tam polują na nie pumy. W takim środowisku jak u nas mogą żyć nawet do trzydziestu lat – informuje pani Dorota. (…)

Monika Stojowska

Więcej w papierowym wydaniu „TN”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.