reklama
Odpoczywają od strachu, alarmów i ucieczek do schronów. Dzieci i młodzież z Kijowa w Sandomierzu - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Odpoczywają od strachu, alarmów i ucieczek do schronów. Dzieci i młodzież z Kijowa w Sandomierzu

0

Ponad 30 młodych ludzi z Kijowa odpoczywa na koloniach w Bojanowie w powiecie stalowowolskim, zorganizowanych przez diecezjalną Caritas. W piątek zwiedzali oni Sandomierz.

Uczestnicy kolonii mają od 10 do 17 lat. Pochodzą z parafii św. Aleksandra. Sandomierska Caritas skierowała tam wcześniej jeden ze swoich konwojów humanitarnych. Biskup Aleksander Jazłowiecki posługujący w diecezji kijowsko-żytomierskiej podziękował dyrekcji instytucji za okazaną pomoc, zapytał również, czy jest możliwość, aby dzieci będące świadkami wydarzeń wojennych mogły przyjechać do Polski i tutaj odpocząć.

Zależało nam na tym, żeby spełnić tę prośbę, ponieważ chcieliśmy zapewnić dzieciom spokojny czas, bez alarmów, syren i ucieczek do schronów. Od kiedy wybuchła wojna, ich życie tak właśnie wygląda. Kolonie mają być przede wszystkim relaksem i odpoczynkiem, a także okazją do zacieśniania więzi i przyjaźni między nami – zaznaczył ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Siostra Agata z parafii św. Aleksandra, opiekunka młodzieży powiedziała, że w stolicy Ukrainy jest teraz dość spokojnie, nie ma wielu ostrzałów rakietowych, ale w pełni bezpiecznie nie można tam się czuć. Syreny rozlegają się kilka razy dziennie, także w nocy. – Wczoraj nad Kijowem przeleciały rakiety wystrzelone z Białorusi. Dzieci mówiły, że trzeba się modlić, aby z ich bliskimi wszystko było dobrze – dodała siostra Agata.

Uczestnicy kolonii twierdzili zgodnie, że czują się w Polsce bardzo dobrze.  – Chcę tu odpocząć od sytuacji, jaka jest w Kijowie. W Polsce jestem drugi raz. Bardzo mi się tu podoba – podkreślił Ilja.

Iwan przyznał, że jest zauroczony polską kulturą, architekturą i ludźmi. Dodał, że na kolonii bardzo przyjemnie spędza czas.

Sandomierz dzieci zwiedzały z przewodnikiem. Zobaczyły najważniejsze zabytki miasta, odwiedziły Muzeum Diecezjalne. Księdzu dyrektorowi podziękowały za gościnę śpiewem i upominkiem.

W programie pobytu w naszym kraju są także między innymi: wizyta w Farmie Iluzji w Mościskach, wycieczka do Krakowa i na Święty Krzyż. Kolonie potrwają do 6 sierpnia.

Zostaw odpowiedź